Kilo Vermek mi? İncelmek mi?

Forma girme sürecinde en çok bahsi geçen konu kilo vermek hakkındadır. Sürekli spor yapan ama kilo veremeyen kişilerin başlıca şikayeti “kilom değişmiyor, forma giremiyorum” şeklindedir. Bu konuda ufak bir bilgilendirme yaparak başlayalım.

Kilo hakkında?
Tartının üstüne çıktığınızda beliren rakam yani kilonuz ne ifade ediyor öncelikli olarak kiloyu iyi anlamak gerekiyor; kas, yağ ve su olarak vücutta bulunan kilo, sadece diyet ile durağan bir şekilde (egzersiz olmadan) giderildiğinde vücudumuz hem kas bölümünden, hem de yağ bölümünden bir kayba uğruyor ve kısa vadede gülmemize sebep olsa da ilerideki dönemlerde, verilen kiloların geri alınmasıyla sadece yağ olarak geri gelebiliyor tabii ki bu süreçte hareket etmeye ve spor yapmaya karar vermemişseniz. Diğer taraftan yaza formda girmek ve daha güzel görünmek için üzerinize geçirdiğiniz sauna eşofmanı ile yapacağınız egzersizlerde ise yoğun olarak vücudunuz su kaybedebilmektedir.

Soldaki yağ, sağdaki kas! İkisinin de ağırlığı aynı, kapladığı alan farklı...
Soldaki yağ, sağdaki kas! İkisinin de ağırlığı aynı, kapladığı alan farklı…

Sağlıklı ve formda olmak için vücudumuzdaki kas miktarını arttırmalıyız ancak yukarıda da gördüğünüz gibi vücudunuzdaki kilo da bariz bir değişme olmasa bile burada en önemli etken incelmeniz şeklinde olacaktır. Yani daha önce beden olarak size uymayan pantalonunuz artık olmaya başlayacak, kemerinize yeni delikler açtırmak zorunda kalacaksınız.

[stextbox id=”saglikli”]Her yarım kilo kas günde 40 ila 120 kalori yakar, yağ ise sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar[/stextbox]

YagKasKiyaslama

Leave a Comment

YouTube Kanalım