Kilo Alamamanın (Zayıflık) Nedenleri Nelerdir?

“Neden kilo alamıyorum?”
“Sürekli yiyorum ama aynı kilodayım”
“Kilo almak istiyorum”
“Zayıf olmak benim kaderim mi?”

Eğer bu soruları kendine sürekli soruyor ancak kilo alamıyorsan sebepler üzerinde düşünme vakti gelmiş demektir. Her ne kadar bu konuyu beslenme ile ilişkilendirsek de söz konusu bir çok etken bulunmaktadır.

kilo-almak-istiyorum
KİLO ALAMIYORSUN VE ZAYIFSIN ÇÜNKÜ;

 • Yetersiz ve dengesiz besleniyorsun, iştah sorunun var, bu yüzden vücut enerji açığını kapatabilmek için kendi yağ dokusunu kullanmak zorunda kalıyor.
 • Sindirim ve dolaşım bozuklukların olabilir
 • Barsak parazitleri (kurt, solucan v.s) vücuduna yerleşir ve yediklerine ortak olurlar. Yediğin gıdaların vitamin ve mineralini seninle paylaşırlar. Çok önemsenmeyen bir konu olsa da günümüzde bir çok insan bu parazitler ile enfekte olmakta ve bilinçsizce onlarla yaşamını sürdürmektedir. al sana kuvvetli bir kilo alamama sebebi.
 • Sahip olduğun genetik miras.
 • Şeker hastalığı ve türevleri bulunabilir.
 • Enfeksiyon hastalıkları.
 • Psikolojik, ruhsal bozukluk ve depresyon hali.
 • Hormonal dengesizlikler.
 • Tiroid hormonlarındaki fazlalık bazal metabolizmayı hızlandırır ve enerji tüketimi artar.
 • Sigara içiyorsan besinlerin gerçek kokusunu alamaz ve tadını algılayamazsın buna bağlı olarak iştah baskılanır. Sigarayı bırakan kişiler hızlı bir şekilde iştahlarının arttığını deneyimlemişlerdir.

Zayıfsınız ve kilo almak istiyorsunuz buna bağlı olarak sürekli yiyor ve atıştırıyorsun. Bu durumda nasıl kilo alırsın? Dürüst bir şekilde cevap vermek gerekirse; bel çevren genişlerken koca bir göbek sana eşlik etmeye başlar, basen bölgen biçimsiz gözükür ve kendini beğenmeyen depresyona eğilimli yeni bir sen hayata merhaba der. Bu yüzden beslenme + egzersiz izlemen gereken en güvenilir ve garanti yoldur.

NELER YAPABİLİRİM?

Vücudunuzla yüzleşmek ve hormonlarınız hakkında son verileri öğrenmek üzere doktorunuzla görüşün ve endokrinolojiye başvurun. Unutmayalım önce sağlık

Düzenli bir egzersiz programı (3 haftalık olanları kastetmiyorum, ömür boyu) ile yağ değil kas kazanabilir ve şekilli bir vücuda sahip olabilirsin.

Kas kazanmak için ilk etapta kardiyo egzersizlerini ikinci plana atarak, ağırlık çalışmalarını ön plana çıkarmalısınız (serbest ağırlıklar, makineler)

Kas miktarını artırmak için protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmelisin. Her öğünde hem karbonhidratlı bir gıda hem yağlı hem de proteinli bir besin koyman uygun olacaktır.

Kesinlikle öğün atlama. Düzenli beslenme ve kaliteli beslenme olmazsa kilo alımı gerçekleşmez.

Ara öğün olarak kalori ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edebilirsin. Fındık, ceviz, badem, kuru üzüm gibi kuruyemişler, tost, peynir, kek, taze ve kuru meyveler, ayran gibi gıdalar tüketebilirsin.

Yemek esnasında su tüketme.Ya yemekten 45 dk önce yada 45 dk sonra su tüketmen uygun olacaktır aksi halde daha çabuk tokluk hissi oluşur ve yemen gerekenden az yersin.

Acılı baharatlar, bazı soslar ve salçalı yemekler iştah açar.

10 thoughts on “Kilo Alamamanın (Zayıflık) Nedenleri Nelerdir?”
 1. 8 Yaşında çocuğum var kilo alamıyor ne yapmam lazım su andaki kilosu 14 buçuk ne yapıyorsam kilo almıyor alsada gram olarak alıyor

 2. ya bn 21 yasındayım cok yemek nyıyorum hastaneye gıttım bana ılac verdı duzenlı kulandım etkı yok ama almak ıstıyorum ya 🙁

 3. 23 yasındayım ama kilo alamıyorum 40 ı goremedim küçükken yemezdim tamam ama simdi yedigim halde alamıyorum

 4. 11 yaşında çocuğum 22 kilo yemek yediğinde fazla yemiş gibi hissettiğinde az yiyor çok zayıf

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: