Herkes İçin Yürüyüş Programı

Bir çok diyet listesi ve haberi ile kafanız karışmış olabilir ancak tüm uzmanların ve bilimsel araştırmaların ittifak ettiği bir nokta var, o da düzenli egzersiz. Eğer bir spor salonuna gidecek, spor uzmanı ile çalışacak imkanınız yoksa kendi imkanlarınızla egzersiz yapabilirsiniz.

Günümüzde özellikle hareketsiz bir birey otuz yaş üstünde fazla kiloludur ve nefes darlığı çeker buna şu istatistikleri de ekleyebiliriz: kolesterol sayımı düzenli olarak 300’ün üstündedir. Trigleserit 400, kan basıncı 150 ve hareketsiz haldeki nabzı dakikada 85’dir. Kendini bitkin hissetmeden kısa bir mesafeyi bile zar zor koşar. O kişi bilmese de bu kısa mesafe onun ciddi bir kalp krizinden ne kadar uzak olduğunu ölçer.

İşte bu kişi yürüyüş programını altı ay uyguladıktan sonra; 12 kilo vermiş, kan basıncı 152/80, hareketsiz haldeki nabzı 68 ve kolesterolü ve trigliserini 200 olmuştur. Bu değişikliklere hiçbir ilaç, hiçbir özel tedavi, hiçbir radikal beslenme değişimi yol açmamıştır. Kişinin hayati yaşam işaretlerindeki hayret verici düzelmeler, bu kişi istediği için ortaya çıkmıştır ve o hareketli bir birey ve düzenli spor yapan bir kişi olmuştur.

Her gün bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığımız yürüyüş aktivitesini önereceğimiz program çerçevesinde tatbik etmeniz durumunda genel sağlık kalitenizi arttırabilir, kilonuzu dengeleyebilir, bacaklar da kan dolaşımını artırabilir ve kalp kasını kuvvetlendirebilirsiniz. Kemik ve kaslar için çok az yaralanma riski oluşturur.

[stextbox id=”info”]Egzersiz önerilerini uygulamadan önce genel bir sağlık, doktor kontrolünden geçmelisiniz. Egzersiz yapmanız için engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorununuz bulunmamalıdır.[/stextbox]

Yürüyüş Programı Walking

YÜRÜYÜŞ VE KOŞU PROGRAMI NEDİR?

Düzenli egzersiz konusunda fikri olmayan, spor yapmak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyen, sağlıklı ve zinde olmak isteyen 7’den 70’e kendi kondisyonuna göre yön verebileceği esnek ve pratik bir egzersiz planıdır.

Yürüyüş yaparken “Kilo Dengeleyici Set” içerisinde bulunan adımsayarınızdan (pedometre) istifade edebilirsiniz.

Program içerisinde önemli husus istikrarlı ve devamlı olmaktır bu şekilde beklenen neticeleri elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır çünkü düzenli yapılan çalışmalarla beden yavaş yavaş niyetinizi kabul eder ve ayarlamalar yaparak tepki verir, bedeninizin adaptasyonu belli bir süre ister bu yüzden ilk günlerde zorlansanız bile asla vazgeçmeyin.

Canlı, tempolu yürüyüş düzenli egzersiz için kolay ve etkili bir yöntemdir. Hızlı adımlarla yürüyüş, aynı mesafede, en az jogging ve koşu kadar kalori yakar kişinin kilosunu dengelemesini sağlar. Belli bir kondisyon düzeyine erişmenizin ardından koşuya da geçiş yapabilirsiniz.

[stextbox id=”download”]Sizler için hazırlanmış örnek yürüyüş programlarını aşağıdan indirebilirsiniz.[/stextbox]

Adımsayarı olanlar için örnek yürüyüş programını aşağıdaki bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Yuruyus Programi Pedometre Adımsayar

Saat yada kronometresi olanlar için örnek yürüyüş programını aşağıdaki bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Yuruyus Programi Zaman Saat

Bağlantıya tıkladığınızda yürüyüş programı resim olarak  açılacaktır. Resmin üzerine sağ tıklayarak ve Farklı Kaydet diyerek dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

DİĞER KAYNAKLAR

Yürüyüşün sağlığa faydaları nelerdir?

Adım sayar nedir? Yürüyüş için nasıl kullanılır?

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: