Hareket Etmek İsteyenler için Akıllı Bir Telefon Uygulaması

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji sebebiyle hareketsiz kalmaktan şikayet ederiz. Arabaya, asansöre biner, siparişleri internetten veririz ve bir de bakarız ki her şey oturduğumuz yerden halloluveriyor. Gidemediğimiz yerlere sanal profillerle gidiyor ve bizi temsil eden avatarları (sanal karakter) geliştiriyoruz.

Tam tersi bir durum düşünelim, bizi hareketsiz bırakan bu teknolojinin bu kez de hareket ettirmek ve bizi izlemek için hayatımıza dahil olduğunu farz edelim. Yada hayal etmeAkıllı Telefon Egzersiz Uygulamasıyelim de Sports Tracker denilen akıllı telefon uygulamasına bir göz atalım.

Dünyada milyonlarca spor meraklısının kullandığı bir uygulamadan bahsetmek istiyorum;

Sports Tracker adlı bu uygulamayı öncelikle telefonunuza indirmeniz gerekiyor, uygulama GPS özellikli telefonlarda Iphone, Android ve Windows Phone platformlarını destekliyor ve yazılımcılar her geçen gün yeni güncellemelerle yazılımı geliştirmeye devam ediyorlar.Şu an için program Türkçe olarak mevcut değil bu yüzden ingilizce’den istifade etmeniz gerekecek. Gerçi işlevlerini ve hangi buttonun ne yaptığını öğrendikten sonra da çok fazla dil bilmekle işiniz olmuyor.

Altta yer alan tanıtım filmini İngilizce bilmeseniz dahi izlemenizi tavsiye ederim, animasyonlar bile size en azından bir takım fikirler verecektir.

Uygulamayı yükledikten sonra Sports Tracker sitesinde kayıtlı tutulmak üzere bir hesap oluşturmanızı tavsiye ederim. Burada kişisel bilgilerinizi girebileceğiniz bir bölüm mevcut. Ad, fiziksel özellikler, yaşadığınız yer v.s bilgiler ile programı kişiselleştiriyor ve yakın arkadaşınız olacak uygulamaya kendinizi tanıtıyorsunuz. Aşağıdaki resimde sizin için bir kare yayınladım ancak diğer bölümlerde mevcut.

Akıllı Telefon için Egzersiz Uygulaması

 YENİ ANTRENMAN İÇİN HAZIRSINIZ ARTIK (START NEW WORKOUT)

Kayıt işlemlerinizi yaptıysanız ve yazılımınız da hazırsa artık Sports Tracker’ı kullanmaya başlayabiliriz. Ana ekranda Start New Work Out (Yeni Antrenmana Başla) buttonu olduğunu göreceksiniz.

Uygulamada en çok beğendiğim özelliği gelelim. Start New Work Out (Yeni Antrenmana Başla) buttonuna bastığınızda uygulama sizden hangi aktiviteyi (Activity) yapacağınızı seçmenizi istiyor. işte seçenekleriniz

  • Yürüyüş
  • Koşu
  • Bisiklet
  • Kayak
  • Dağ Tırmanışı
  • Yamaç Kayağı
  • Kürek
  • Kendi oluşturacağınız aktivite

Aktivitenizi seçtikten sonra ekranda bulunduğunuz yerin haritadaki konumu, yürüdüğünüz mesafe, hız ve ortalama hız gibi göstergeler çıkacak yani siz yürüyeceksiniz uygulama da sizi takip edecek. Ajan filmlerinde takip edilen kaçakları andırabilir ancak artık uydudan takip ediliyorsunuz ve her adımınız, başladığınız yerden, gittiğiniz yere kadar kayıt altında aynı zamanda internet bağlantısı olan telefonunuz aracılığıyla tüm veriler oluşturduğunuz hesapta kayıt altına alınıyor.

Ayrıca programı kullanırken sosyalleşebilirsiniz. Arkadaşlarınızı listenize dahil edebilir, fiziksel aktiviteniz sırasında çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilir ve yine arkadaşlarınızın paylaşımlarını takip edebilirsiniz. Bu arada kondisyon durumunu bilmediğinizi birisi ile kapışmayın sakın çünkü ekranda arkadaşlarınızın yaptığı fiziksel aktiviteleri de göreceksiniz tabii onlarda sizinkini görecekler.

Facebook ve Twitter müptelaları için de paylaşım özelliği bulunuyor. Örneğin Murat şu gün şu kadar mesafeyi kat etmek üzere falanca fiziksel aktivitiye yaptı diyerek duvarınıza yapıştırıveriyor. Restoranlardan, kafelerden paylaşım yapanlara siz de egzersizinizle cevap verebilirsiniz.

Bu uygulamanın adımsayar ile düzenli yürüyüş yapanların dikkatinden kaçmayacağını sanıyorum.  Egzersiz yapmak ve bunu keyifli bir hale getirmek istiyorsanız bu uygulamayı muhakkak denemenizi tavsiye ederim. Ben de uygulamayı 3 gündür kullanıyorum ve bu arada diğer özelliklerini keşfediyorum, yazının içeriği şimdilik bu kadar ancak yeni gelişmeleri de buraya eklemeye devam edeceğim.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: