Göbek Eritmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Göbek Nasıl Gidecek Zayıflama Kilo Verme

Halk arasında çok konuşulan ve sürekli gündeme gelen bir konudur “göbek”, hem istemeyiz hem de hakkında sayısız espri yaparız. Kendi göbeğimizi teselli etmek için başkalarının daha büyük göbeklerini referans alırız hatta – ben biraz çalışsam hemen eritirim bunu gibisinden beylik laflar ederiz.

Evet özgüveni yüksek bir toplum olduğumuz için her şeyi hızlıca yapmaya çalışırız, yemeği hızlı yer, çalışırken işleri bir an önce bitirmeye çalışır, arabayı hızlı süreriz ve mevzu bahis göbek olunca da onu hızlıca eritmeye çabalarız. Bazen bir haptan, bazen de çok ünlü bir metotdan medet umarız, başlayıp bıraktığınız 3 günlük egzersiz programlarını saymıyorum bile.

ÖNEMLİ NOT: “Göbek eritme” kullandığım yada tavsiye ettiğim bir terim olmamasına rağmen, arama sonuçlarından size ulaşabilmek adına bu başlığı tercih etmiş bulunmaktayım. Önemli olan sağlıklı ve formda olmaktır yani önceliğimiz bu olmalıdır.

Şimdi gelelim benim göbek eritme konusundaki önerilerime;

Öncelikle özür diliyorum çünkü elimde 10 güne sıkıştırılmış ve size bir anda 6 kilo birden verdirebilecek, göbeğinizi hızla eritecek bir program yok çünkü bu sağlığınız için son derece yanlış ve tehdit edici.

Aşağıdaki maddeleri sizler için yazdım, rahatlıkla uygulayabilir ve bunları yaşam tarzı olarak benimseyebilirsiniz öncelik yaşam kalitenizi artırmaktır sonrasında ise hem göbeğiniz erir, hem cildiniz güzelleşir hem de performansınız artar.

İşte dikkat edeceğimiz hususlar

BESLENMEMİZE DİKKAT EDİYORUZ

Biliyorum şaşırmadınız zaten bildiğiniz bir şey ama tekrar edeyim; çok iyi bir egzersiz programınız olmasına rağmen bunu doğru beslenme programı ile desteklemezseniz sonuç almakta zorlanabilirsiniz.

Kendi bünyenize, sağlık geçmişinize ve hedeflerinize (zayıflama, kas kazanımı v.s) göre ideal bir beslenme programınız olmalıdır.

Örneğin ben kendi bünyem için yaptırdığım tahliller ve beslenme danışmanım ile yaptığım analizler sonrasında aşağıdaki gıdalardan uzak duruyorum

Sütlü ve hamurlu tatlılar(sütlaç , baklava , kurabiye), siyah çay, kola, gazlı içecekler, konsantre meyve suları, alkollü içecekler, alerjik gıdalar, mevsiminde yetişmeyen sera meyve ve sebzeleri, beyaz ekmek ve unlu mamüller, cips gibi emülgenler, yapay tatlandırıcılar, raf ömrü uzatılan işlenmiş gıdalar

Ayrıca kardiyo egzersizi yapacağım günler karbonhidrat yönünden, ağırlık egzersizi yapacağım günler ise protein yönünden zengin besleniyorum. Kaliteli yağları da tüketmeyi ihmal etmiyorum

Kendi beslenme programınızı belirleme yolunda da size başarılar diliyorum

AKŞAM  & GECE YEMEĞİ

Özellikle işten geç saatte eve dönenlerin sıkıntı yaşadığı bir konudur ancak vücudumuzun düzenini göz ardı edemeyiz.

Uykuya yakın olduğunu bilen vücudumuz biyolojik saatine bağlı olarak hazırlıklara başlar, enerji harcayacak vakit yoktur. Bu zaman aralığına denk gelecek şekilde yemek yersek düzeni bozmuş ve vücudumuza fazladan bir yükleme yapmış oluruz.  Vücudumuz yediklerimizi bir an önce enerji olarak depolamak ve ortalığı temizlemek üzere harekete geçer sonuç olarak fazlalıklar yakın yerlere, yani bele ve karna depolanır.

BOŞ KALORİLERDEN UZAK DURUYORUZ

Alkol, kola, asitli yiyecekler, kızartmalar, boş karbonhidratlı ürünlerden uzak duruyoruz.

BU TESTLERİ YAPTIRIYORUZ

Göbeğinizden kurtulmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız öncelikle bir endokrinoloji uzmanına başvurarak bazı hormonal ve biyokimya tetkikleri yaptırmalısınız.

  • Açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, şeker yükleme testi ve kanda insülin hormonu ölçümü.
  • TSH, serbest T4 adlı tiroid bezi ve Prolaktin hormonu testleri
  • Total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL kolesterol değerlerinin belirlenebilmesi için kan yağları ölçümü.
  • Karaciğer değerlerini gösteren testlerin yapılması
  • Kanda ürik asit ölçümü ve tam idrar tetkiki
  • Tam kan sayımı (kalsiyum, magnezyum ve selenyum ölçümü)
  • Erkeklerde testesteron ölçümü
  • Polikistik Over Sendromu olduğundan kuşkulanılan fazla kilolu bayan hastalarda FSH ve LH hormonu ölçümü
  • Doktorunuzun sizden isteyeceği diğer testler

Zayıflama Göbek Eritme Aç KalmakAZ YEMEK & AÇ KALMAK KONUSUNA DİKKAT EDİYORUZ

Yanlış olmasına rağmen bir çok kişinin bu hatayı yaptığını duydum; “daha az yersem yada aç kalırsam göbekten kurtulurum”.

Bu durum stres yanı sıra açlık hissini arttıran ve yağ depolama seviyesini yükselten kortizol hormonu üretimini arttırır. Psychosomatic Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, kalorilerini kısan kadınların, kalorilerini takip eden ama azaltmayan kadınlara göre daha çok kortizol salgıladıkları tespit edildi. Bu şu demek; yediklerinizi kontrol etmeli ve doğru besinleri doğru zamanda tüketmelisiniz diğer taraftan kendinizi aç bırakmamalısınız.

Kendini aç bırakanlar belli bir süre boyunca kilo verse bile, ilk kiloyu referans alan vücudumuz açlık sonrası dönemde (bir gün pes edeceksiniz) eski kilosuna geri dönmeye çalışır sanırım bu durum neden kalıcı bir şekilde zayıflayamadığınızı da açıklamış oluyor.

ÇİĞNİYORUZ

Çiğneme sırasında, sindirme işlemi başlamış olur ve kendinizi doymuş hissetmenizi sağlayan gastrointestinal hormonların salınımı da hızlanmış olur.

Çin’de yapılan araştırmalara göre bir lokmayı 15 yerine, 40 kez çiğneyen kişiler, yüzde 12 oranında daha az yiyor.

HAREKETLİ YAŞIYORUZ

Gün içinde daha fazla kalori yakımı ve kasların efektif kullanımı için hareketli bir yaşam tarzına sahip olmalıyız.

Örneğin masa başı çalışıyorsanız her saat başı muhakkak kalkın ve hareket edin, evi temizleyin, köpeğinizi gezdirin, market alışverişine yürüyerek gidin, bahçenin bakımını yapın, kendi kendinize dans edin

HIIT Yüksek Şiddetli Aralıklı AntrenmanSPORUMUZU YAPIYORUZ (OLMAZSA OLMAZ)

İmkanınız varsa spor salonuna yazılın çünkü ortam sizi motive eder.Tıpkı İngilizce eğitimi gibi başlangıç, orta ve ileri düzey şeklinde seviyelere uygun programınızı takip edin, sabırlı ve istikrarlı olun.

Zaman probleminiz varsa evinizde egzersiz yapabileceğiniz şekilde ekipmanlar edinin; koşu bandı, bisiklet, egzersiz minderi, pilates topu, elastik bant, dumbell, ağırlıklar v.s ayrıca bu aletleri süs yada gösteriş için değil, egzersiz yapmak için aldığınızı da unutmayın.

HIIT TEKNİĞİ İLE TANIŞIYORUZ

“High Intensity Interval Training” kısaltması olan “HIIT” Türkçe olarak “Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman” anlamına gelir. Yüksek performans hedeflerine ulaşmak ve fitness seviyesini artırmak isteyenler için son derece önemli bir antrenman metodur özellikle zaman problemi olan ama sağlık problemi olmayan kişiler olağanüstü sonuçlar alabilir.

 

 

Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır. Yazarın kendi kişisel görüşlerini temsil etmektedir.

One thought on “Göbek Eritmek İsteyenler Ne Yapmalı?”
  1. Vermiş olduğunuz tavsiyeler sayesinde özellikle beslenme ve yapılması gereken hareketler ile sıkı ve disiplinli çalışma sonrasında insanlar istedikleri forma kavuşacaklardır gerçekten faydalı bir makale olmuş teşekkürler ..

Leave a Comment

YouTube Kanalım