Girya (Kettlebell) ile Tanıştınız mı?

Milli takım derecesinde güreş yapmış ve sayısız antrenmanı arkasında bırakmış birisi olarak önemli bir meslek sırrımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Evet güçlü olmak için Girya’dan faydalandık. Girya ile vücudumuzda bulunan bütün kas gruplarını çalıştırmamız mümkün.

Ata yadigarı olan bu kullanışlı alet padişahlarımızdan IV. Murat’ın da elinden geçmiş ve pehlivanlarımızın vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Şu anda Rus komandoların en çok tercih ettiği antrenman metodu içerisinde yer almaktadır.

Girya KettleBell

Bir çok kilo seçeneği ile satılan Girya modelleri arasından hafif kilolarla başlayabilir ve öncelikle kondisyonunuzu arttırabilirsiniz. Güçlendikçe kiloyu arttırabilir ve kaslarınıza yeni görevler verebilirsiniz.

Girya seçiminde en önemli etkenlerden birisi de tutamaç kısımlarıdır. Şahsen güreş kulübümüzde kullandığım aletlerin sap kısımları yani tutamaçları dökme demir olduğu için ellerimiz nasır bağlamıştı bu yüzden tutamaç kısmı yumuşak olan modelleri tercih etmenizi tavsiye ederim en azından kaslarınız gelişirken daha güzel ellere sahip olmuş olursunuz.

kettlebell girya
“Girya”nın büyük avantajı ile evinizde bulunan küçük bir alanda onlarca hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz

Türk Kalkışı (Turkish Get Up)

İşte bu duruş son derece önemli çünkü dünya literatürüne Turkish Deligt dışında kazandırdığımız bir diğer Turkish diye başlayan terim niteliğinde yani “Turkish Get Up”, “Türk Kalkışı”.

Tarihe damgasını vuran Türk güreşçileri Türk gibi kuvvetli sözünü bütün cihana kabul ettirmeleri yanı sıra “Turkish Get Up”ı da güçlü olmak isteyen herkesin hareket listesine kazandırmıştır.

“Türk Kalkışı” Amerikan askerlerinin seçkin bir bölümü olan Navy Seals’in başlıca hareketleri arasında yer almaktadır.

Aşağıda gördüğünüz şekilde Türk kalkışı hareketinin uygulanışı sırasında kontrol, konsantrasyon, güç, denge gibi bir çok unsur bir arada bulunuyor.

TurkKalkisiTurkishGetUp

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: