Egzersiz Yapmak Beyin Sağlığımızı Nasıl Koruyor?

Yapılan araştırmalara göre hareketli bir vücut her yaşta insan için sağlıklı olmanın ilk koşullarından biri. İster kadın, ister erkek ister çocuk olsun; zinde kalmak ve iyi hissetmek için spor en keyifli ve yararlı aktivitelerden biri. Peki fit kalmanın, enerjik olmanın ve günlük hareketleri kolaylaştırmanın yanı sıra sporun olumlu psikolojik etkilerini biliyor musunuz?

Mutluluk Hormonu Kaynağı

İnsan beyni vücut tarafından salgılanan çeşitli hormonları yönetir ve bu hormonlar bedende çeşitli duyguların ortaya çıkmasını sağlar. Mutluluk duygusu da beyin tarafından salgılanan dopamin, endorfin, serotonin gibi hormonlar yolu hissedilir. Bu hormonları salgılamak için çeşitli aktivitelerde bulunmak gerekir. Spor yapmak da bedeni rahatlattığı gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını da sağlayarak zihinsel bir rahatlama süreci yaratır. Bilimsel olarak kanıtlanan bu rahatlama süreci insan beyninin daha sağlıklı ve etkili bir biçimde çalışmasına da olanak verir. Böylece düzenli spor yaparak psikolojik olarak da yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Gözle Görülür Sonuçlar

Egzersiz yapmanın insan beyni ve psikolojisi üzerindeki bir diğer olumlu etkisi ise bedende ortaya çıkan gözle görülür sonuçların yarattığı kusursuz etki. Kimi zaman bedeninizdeki bazı fazlalıklar gözünüze batıyor olabilir. Düzenli egzersiz bedeninizin sıkılaşmasına, ideal kilonuza ulaşmanıza ve tüm vücudunuzun dilediğiniz gibi çalışmasına yardımcı olur. Böylece fazlalıklar ya da hareket kabiliyetinin azalması gibi durumlardan doğan olumsuz düşünceler de giderilir. Kısa yoldan yaşam kalitesinin artmasını sağlayan bu durum, zincirleme olarak hayatınızda pek çok olumlu gelişmenin de kapısını aralar.

Daha Güçlü Bir Algı

Egzersizin beyin sağlığı üzerindeki bir diğer olumlu etkisi ise beynin daha seri çalışmasını sağlayarak düşünce ve algı seviyesini hızlandırması. Spor yaparken salgılanan hormonlar mutluluk yarattığı gibi zihnin daha zinde bir şekilde çalışmasına da imkan veriyor. Özellikle kandaki oksijen miktarının artması ve rahat nefes alışverişleri beynin açılmasına, düşüncelerin netleşmesine ve kimi zaman daha yaratıcı bir yapıya kavuşmasına zemin hazırlıyor. Yapılan pek çok çalışma düzenli olarak egzersiz yapan bireylerin kreatif anlamda geliştiklerini, özel yaşamlarında ve iş yaşamlarında çok daha olumlu ve başarılı bir seyir gösterdiklerini ortaya koymakta. Ayrıca etkili ve düzenli egzersizin enerji boşaltımı noktasında da beyin sağlığı için önemli olduğu biliniyor. Enerjinin bedendeki dengeli yayılımı beyindeki stresi en aza indirerek zihnin daha güçlü ve açık kalmasını sağlıyor.

Egzersiz ve Beyin Sağlığı Arasındaki Bağlantıyı Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Klasik egzersiz rutinleriniz beyin sağlığınız için olumlu gelişmeleri beraberinde getiriyor olsa da daha sağlıklı çalışan bir beyin için egzersizlerinize ufak eklemeler yapabilirsiniz. Bu sayede egzersizin olumlu etkilerini iki katına çıkarmanız mümkün. İşte egzersiz ve beyin sağlığı arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için yapmanız gerekenler:

  • Egzersiz programınıza sizi rahatlatan yeni hareketler ekleyin.
  • Egzersizlerinizi sevdiğiniz ortamlarda ve mümkünse güneş ışığının bulunduğu alanlarda yapın. Böylece vücudunuzdaki D vitamini harekete geçerek size çok iyi hissettirecek.
  • Egzersiz sırasında enerjinizi yükselten ve aynı zamanda sizi rahatlatan müzikler dinleyin. Bu durum beyninizin vücudunuz ile birlikte gevşemesine ve dinlenmesine yardımcı olur.
  • Egzersizlerin başına ya da sonuna bir meditasyon rutini eklemeyi deneyin. Tüm zihnin boşaltıldığı ve beynin birkaç dakikalığına tam olarak dinlenme moduna girdiği meditasyonlar hem zihinsel hem de psikolojik olarak mükemmel!

Beyin sağlığınızı ve performansını korumak için hazırlamış olduğum FitBeyin egzersizlerini incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir ve birbirinden etkili hareketleri denemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca bu videoyu da izlemenizi ve örnek beyin egzersizlerimizi denemenizi tavsiye ederim

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: