Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme

İç içe geçmiş iki konu, tıpkı aynı yumurta ikizi gibi yan yana duruyorlar; “Spor” ve “Beslenme”, beslenme olmadan spor işe yaramıyor yada tam tersi sporsuz, beslenme kalıcı sonuçlar vermiyor.

Bir spor eğitmeni olarak beslenme konusunda sayısız soruyla karşılaşıyorum çünkü spora başlayan bir kişi aklındaki  ilk soruyu hemen yöneltiyor; Hocam ben şimdi ne yemeliyim? Bu noktada spor eğitmenliği ile diyetisyenlik kavramlarının karıştığını görebiliyoruz çünkü karşımızdaki kişi bizden bu konuda detaylı cevaplar ve programlar isteyebiliyor.

Sizlere tavsiyem bir diyetisyenin rolünü üstlenmeyin ama beslenme hakkında genel kaideleri de muhakkak bilin. Örneğin ben öğrencilerime öncelikle neleri yememeleri gerektiğini anlatıyor ve antrenman öncesi, sonrası öğünler hakkında genel kaideleri aktarıyorum. İşte bu noktada imdadıma yetişen ve bilmediğim konularda beni aydınlatan bu kitaptan sizlere bahsetmek istedim.

Egzersiz ve Spor Yapanlar İçin Beslenme

Egzersiz ve Spor Yapanlar Beslenme
Sağlıklı, uzun, kaliteli bir yaşamın köşe taşları olan sağlıklı beslenme, egzersiz bilinci ve spora olan ilgi; tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de giderek ivme kazanmaktadır. Bunun sonucunda da kişiler, beslenmeleri hakkında daha çok soru sormaya yönelmektedir. Konunun uzmanı tarafından yazılmış olan bu kitap; sağlıklı beslenen, egzersiz ve spor yapanların, beslenmelerinin özel yönleri ile ilgili sıklıkla sordukları sorular ve cevapları; konu hakkında uluslararası bildirgeleri ve açıklamalı sözlüğü içermektedir. Aynı zamanda kitapta, egzersiz ve spor yapanların yanı sıra herkesin kolaylıkla okuyup uygulamaya geçireceği pratik bilgiler ve öneriler yer almaktadır. Eser; beslenme ve spor bilimleri alanında okuyan öğrenciler, antrenörler ve yöneticiler için de rehber niteliği taşımaktadır.

Prof. Dr. Gülgün Ersoy kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden “İhsan Doğramacı Üstün Başarı” ödülü ile mezun olan Ersoy, spor beslenmesi ile ilgili 1979 yılında “Bilim Uzmanlığı”, 1982’de “Doktora” tez çalışmalarını tamamlamıştır. Çalışmaları spor beslenmesi üzerinde yoğunlaşan Prof. Ersoy’un, 200’ün üzerinde yayını, bulunmaktadır. Çeşitli spor kuruluşları ve federasyonların eğitim ve sağlık kurullarında görev almaktadır. Halen Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmekte; ders, seminer ve toplantılara katılmaktadır. Ülkemizde spor beslenmesi alanında öncülük yapan Ersoy, sporcularda doğru beslenme bilincinin yerleşmesine yardımcı olmaktadır.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: