Efsane Muhammed Ali’nin Hayatı

Spor hayatı kadar yaşamı ile dikkat çeken ve efsaneler arasına giren Muhammed Ali solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti(2016).
Efsane ismin 74 yıllık hayatı ibretlik olaylar ve sözlerle dolu işte Şampiyonun hayatı;
Muhammed Ali Kimdir
17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de dünyaya gelen Muhammed Ali, Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir,. Ailesi ona 19. yüzyılda köle ticaretine karşı olarak bilinen Cassius Marcellus Clay’in ismini vermişti. Küçük yaşlarda boksla tanışan Muhammed Ali, başarısı sayesinde kısa sürede National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi.
Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul gören Amerikalı Müslüman, profesyonel boksör Muhammed Ali, boks hayatı boyunca yaptığı maçların sadece 5 tanesini kaybetmiştir.
Boksla 12 yaşında tanışmış ve oldukça kısa bir süre içerisinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girmeyi başarmış.
Muhammed Ali, Roma’da ağır hafif siklette ‘Altın Madalya’ alarak profesyonel lige döndü. Henüz 18 yaşındayken kazandığı bu madalya sayesinde ünü giderek arttı ve boksör olarak adını tüm dünyaya duyurmayı başardı.
1964 yılında Dünya şampiyonu oldu!
Efsane boksör, 1964 yılında henüz 22 yaşındayken, S. Liston’u yenerek ‘Dünya Şampiyonu’ oldu.
Müslüman oldu!
Bu zafer Muhammed Ali için bir milad oldu. Zira bu zaferden sonra Muhammed Ali dinini değiştirerek müslüman oldu. Müslüman olduktan sonra Cassius Marcellus Clay Jr. olan adını Muhammed Ali olarak değiştirdi.
5 yıl boksa ara vermek zorunda kaldı!
Aynı dönemde, 1967’den 1970’e kadar çok sevdiği boks sporuna ara vermek zorunda kaldı.
Muhammed Ali: Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım!
Efsane boksör Muhammed Ali, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.
Bu ceza ile lisansı ve pasaportu elinden alındı. Bu sebeple maddi sıkıntılar yaşadı ve sonunda iflas ettiğini açıkladı. Bu dönemde Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşma sayesinde geçimini sağladı.
Muhammed Ali 1970 yılında temyiz davasını kazanarak tekrar çok sevdiği boks sporuna geri döndü.
İlk defa kaybetti!
1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti.
Uzmanlar bu kadar ara verdikten sonra Muhammed Ali’nin maça hazır olmadığını düşünüyorlardı. Ancak Muhammed Ali bir an evvel ringlere dönerek telrar şampiyon olmak istiyordu.
Muhammed Ali Hayatı BiyografiKen Norton’i yenip rövanşı aldı!
Bu maçın ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’i yenip rövanşı aldı.
1973’te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund’da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman’la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt’la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti.
1974’te Foreman’ın bahisçilerde 7’ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson’den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu.
Dünya Şampiyonluğunu 3. kez elde eden ilk boksör oldu!
1978’de L. Spinks’e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu.
Aynı dönemde sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali’nin etkin döneminde en iyi boksörler, unvanı elde edebilmek için, mutlaka karşı karşıya gelirlerdi. George Foreman’in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun birçok ülkede neden “Altın 70’li yıllar” diye anıldığını bize anlatıyor.
1978 yılında boksu Şampiyon olarak bıraktı!
Efsane boksör 1978 yılında çok sevdiği boks sporunu Şampiyon olarak bıraktı.
1984’te Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti.
Bu iki maçta karşılaştığı boksörler, eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick aynı dönemin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi.
Kariyeri boyunca sadece 5 maç kaybetti!
Tüm zamanların en iyi boksörü olan ve kariyeri boyunca sadece 5 maç kaybeden Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.
Başarıları ile adını duyurduğu kadar kişiliği ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Muhammed Ali, gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır.
Altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı!
1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştır.
1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.
İslam dinini seçmesi ve karşı olduğu Vietnam savaşına gitmemesini Muhammed Ali, şu sözleri ile açıklamıştır: “Benim onlarla sorunum yok.” İngilizcesi; “I’I ain’t got no quarrel with them Vietcong”.
Muhammed Ali bu nedenle o dönem tüm ünvanlarına el konulmuş ve bokstan uzaklaştırılmıştır.
Tüm zamanların en iyi boksörü olarak anılan Muhammed Ali’nin hayatı 2001 yılında Hollywood tarafından filme alındı. Muhammed Ali’nin hayatını konu alan ve adı ‘Ali’ olan filmde Muhammed Ali’yi Will Smith canlandırdı.
‘Peygambere gösterdiği saygı’
ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Hollywood Şöhret Yolu’na (Walk of Fame) Muhammed Ali’nin ismi konulmak istediğinde Ali, bu duruma ‘Peygamberimin ismini taşıyorum’ diyerek itiraz eder. ‘İnsanların bu ismin üstünden geçmesine asla müsaade etmeyeceğini söyleyen Ali’nin inadına boyun eğen organizatörler, Ali’nin ismini yere değil, Kodak Theatre’ın duvarına asmayı kabul etmek zorunda kalır. Hollywood Şöhret Yolu’nda duvara asılı tek isim ‘Muhammed Ali’ ismidir. Ali’nin ismi nedeniyle gösterdiği hassasiyet Müslümanlar arasında büyük taktir topladı.
Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.
Hastalığına rağmen, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirmiştir:
Muhammed Ali; “Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”
 Efsane boksörün hayatını anlatan biyografik roman, 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Yaklaşık olarak 32 yıldır parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali, 03 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuştur

Başarıları

1960 Olimpiyatları
Altın madalya
(hafif ağır sıklet)
Dünya Ağır sıklet şampiyon 1964-67, 1974-78, 1978-79
61 profesyonel maç
56 galibiyet,
5 mağlubiyet

UNUTULMAZ SÖZLERİ

Muhammed-Ali
Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep Dayan! diyordum .Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.
Ben en iyisiyim. bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. olanaksız olduğunu anlatmayın. en iyisi olmadığımı söylemeyin. ben en iyinin de iyisiyim.
Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur
Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım.
O kadar hızlıyım ki, odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere dönebiliyorum
Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.
Gencim, Yakışıklıyım, Hızlıyım, Sevimliyim Ve Yenilmezim.
Ben boksun Elvis’iyim.
Muhammed Ali: Siz (!) Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.
Louisville’de Insanlar Hala Pis Zenci Diye Çağırılıp Köpek Muamelesi Görüyorken Ve En Basit Haklarından Bile Mahrumken Benden Üzerime Bir Üniforma Geçirip 10000 Mil Ötedeki Bir Ülkede Bomba Atıp Kurşun Sıkmamı Nasıl Beklerler? Hayır 10000 Mil Öteye Gidip Beyaz Köle Efendilerinin Beyaz Olmayan Başka Bir Millet Üzerine Baskı Kurmalarına, Onları Öldürmelerine, Evlerini Yakmalarına Yardımcı Olmayacağım. Gün Böyle Kötü Işlerin Sona Ermesinin Günüdür. Böyle Bir Tavır Içinde Bulunmanın Bana Milyonlarca Dolara Mal Olacağını Söylediler. Ama Daha Önce De Söyledim Ve Yine Söylüyorum. Benim Halkımın Gerçek Düşmanı Burada, Amerika’da. Kendi Özgürlüğü, Kendi Adaleti Ve Eşitlik Için Savaşan O Insanları Köleleştirmede Kullanılan Bir Maşa Olmayacağım. Dinimi, Halkımı Ve Kendimi Küçük Düşüremem. Eğer Bu Savaşın Benim 22 Milyonluk Halkıma Özgürlük Ve Eşitlik Getireceğini Düşünseydim Kendim Gidip Orduya Katılırdım. Kendi Inandığım Değerler Için Direniyorum. Kaybedecek Hiçbir Şeyim Yok. Beni Hapse Atacaklarmış, Ne Olmuş Sanki? Zaten 400 Yıldır Hapisteyiz.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: