Dragon Festivali'nde Kürek Çekmek

Spor salonumdayken telefon çalıyor, arayan ISS firmasından dostum Abbas, bu sene Dragon Festivali’ne katılacağımızı ve takımda yer almam gerektiğini söylüyor. Daha önce denemediğim halde kürek ve hareket kelimelerini duyunca içimde bir şeyler kıpırdıyor ve kabul ediyorum tabii 7 yıl, 29 festival, 2246 takım, 49.412 yarışmacı, 290.000 davetlinin olduğu bu organizasyondan haberim yok, detayları web sitesinde okuyunca öğreniyorum.

İlki 2008’de gerçekleşen ve dünyanın 3 büyük festivalinden biri olan DRAGON FESTİVALİ’nde iş dünyası ve şirket çalışanları aktif olarak yer alıyor, Türkiye’nin 5 ayrı sehrinde uygulanan festival  bugüne kadar 1646 takım, 36.212 yarışmacı ve 250 bin davetli ile buluşmuş.

Rekabeti, yarışmayı ve eğlenmeyi seven birisi olarak festival alanına gittiğimde gördüğüm ortamdan çok etkilendim. Her yerde şirketlerin kurduğu çadırlar, ortada büyük bir sahne, DJ sunumları, müzikler, animasyonlar ve her an nereden çıkacağını bilmediğiniz sürprizler ile tam bir şölen.

Dragon Festivali Kürek
Unutma buraya hem yarışmaya hem de eğlenmeye geldin. Tadını çıkar !!!
Dragon Festivali Kürek
Başarının 3 anahtarı 1) kürekle ileri iyice uza, 2) senkron (aynı anda) çek 3) küreğe gücünü ver
Dragon Festivali Kürek
Kürek çekmeden önce iyice ısınmalı kas ve eklemlerinizi olası sakatlık risklerine karşı hazır getirmelisiniz.

Şimdi gelelim yarışma süresince karşılaştığımız sorulara ve cevaplarına

Antrenmanlar ve katılım

Takımımla şampiyon olamasak da iyi sayabileceğimiz bir derece aldık ancak gördüğümüz bir gerçek vardı; eğer tam kadro olarak bir çok antrenmanı beraber yapma şansımız olsaydı, antrenmanlara katılım düzenli ve istikrarlı olsaydı çok daha iddialı bir derece alabilirdik. Siz siz olun antrenmanlarını aksatmayın maalesef her yarışmacıyı tek tek motive etmek problem olabiliyor.

Dragon festivali kostüm yarışması

Eğer sizlerde bizim gibi şirketler kategorisinde katılıyorsanız kostüm yarışmasına iştirak edeceksiniz demektir. Festival alanında tespit ettiğim kriter ise şu; eğer bir kostüm ile yarışmaya katılacaksanız bu kiralama metodu ile değil sizin tasarımlarınız ile olmalıdır çünkü kendi tasarımını ortaya koyan firmalar jüri tarafından ayrıca değerlendiriliyor yani emek eşittir puan oluyor. Örneğin emniyet kemeri imal eden bir firmanın, emniyet kemeri tokaları ile hazırladığı kıyafet dereceye girdi siz de temsil ettiğiniz iş dalına uygun kıyafetler tasarlayın ve sahneye çıktığınız toplumsal bir mesaj verin 😉

Festivale kimler katılabilir?

Festival, özel şirketlere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, tüm sosyal gruplara, sivil toplum kuruluşlarına açık bir etkinliktir.

Ekibini kur;

  • Kurum çalışanları,
  • Kurum çalışanlarının aileleri,
  • Kurum çalışanlarının arkadaşları,
  • Kurumun müşterileri,Kurum bayileri ve tedarikçileri…

Takımlar Nasıl Kurulur?

16 kürekçi + 1 davulcu = 17 kişi.

Takımın en az dördü kadın olmak zorundadır. (Davulcu da olabilir)

Her takımın 5 yedek yarışmacı hakkı vardır. Kilo, boy ve yaş farkı önemli değildir. Önemli olan takımın senkron içerisinde kürek çekmesidir.

Yarışlar ve antrenmanlar esnasında takımlarda, organizasyon tarafından sağlanacak birer profesyonel dümenci görev alır.

Yarış esnasında her teknede davulcu bulunmak zorundadır.

Dileyen takımlar organizasyon komitesinin onayını almak şartı ile kendi takımından bir kişiyi antrenmanlarda ve/veya yarışlarda dümenci olarak görevlendirebilir.

NOT: Kurumlar, yarışmalara istedikleri sayıda takım ile katılabilir.

Diğer detaylar için organizasyonun web sitesini www.dragonfestivali.com ziyaret edebilirsiniz.

Dragon Festivali Adresi

Yarışma günü bazı dostlarınızı davet etmek isteyebilirsiniz bu durumda adres bilgisi gerekecektir. 2014 yılında yarışlar Haliç Parkı’nda düzenlendi. Mekan Miniatürk’e çok yakın ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin (Haliç Yerleşkesi) hemen karşısında ilerleyen dönemlerde adres değişir mi bilemem ama her gelenin kapıdan giremediği bu organizasyon için özel bileklik davetiyeleriniz olması gerektiğini de yazmak isterim.

Şimdiden iyi yarışlar

Leave a Comment

YouTube Kanalım