Doğru Şekilde Su İçmenin Önemi

Yaşam menbaı su insan vücudu için son derece önemlidir. Su hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve doğru şekilde su tüketmek de bir o kadar önem arz ediyor.

Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudan oluşmasına rağmen bu durum yaşımız, cinsiyetimiz, vücut ölçülerimiz ve fiziksel aktivitelerimize göre değişiklik gösterebilmektedir örneğin çocukların vücudunun su oranı yüksektir (% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) buna paralel olarak yaşımız ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar ve yaşımız ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50’dir.

Su İçmek Su Tüketimi

SU TÜKETİMİ

Su tüketimi hakkında bilinçli olmak ve doğru şekilde su tüketmek son derece önemlidir.

Öncelikle günde en az 8-9 bardak su içmemiz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Özellikle sabahları kalktığınızda oda sıcaklığında 2 bardak su içmelisiniz.

Soğuk bir şekilde su içmeniz durumunda suya kandığınızı düşünebilir ve içmeniz gerekenden daha az su içebilirsiniz, su soğuk bir şekilde içildiğinde geçici bir ferahlama sunacak ve su içme ihtiyacınızı size unutturacaktır.

Yine çok önemli bir konu olan susama ihtiyacınızı çeşitli meşrubatlar (meyve suyu, kola v.s) ile gidermeniz halinde sağlığınızı ve böbreklerinizi riske atmış olacaksınız. Unutmayın susadığınız zaman, su tüketmelisiniz.

Barsak_AyaktaSuicmek“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588)

Asırlar önce sağlıklı yaşamanın metotlarını insanlık ile paylaşan Peygamber Efendimizin tavsiyesi ile besmele çektikten sonra, 3 yudumda içecek şekilde suyu oturarak içmeliyiz. Bu tavsiyeye bilimsel boyutu ile bakacak olursak.

İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak  barsağına geçer. Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten  devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek 12 parmak barsağına (duodenum) geçer.

Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse  bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak barsağına geçer. Bu  durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil  birçok insan hastalıklarından korunmuş olur. Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.

Suyun içeriği, alkali ve asidik olarak derecelendirilmesi konusunu da başka bir yazımızda ele alacağız.

“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588).
Share

3 Comments

  1. nurcan Reply

    hadis olduğu için oturarak içiyorduk ama bilimsel açıklamasınıda öğrenmiş bulunduk tesekkrederizz

  2. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

    Hadisler bizler için büyük bir zenginlik olması yanı sıra her biri farklı gerçekleri ve sırları ihtiva ediyor.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: