Doğal Bir Enerji İçeceği; Kombuçay

Spor yaparken bol bol su tüketmemin yanı sıra bir de enerji içeceği arayışında olmuştum, elime bir çok enerji içeceği geçmiş, içindekiler kısmını okumuş ancak bir türlü ikna olamamıştım ancak sonunda Kombuçay ile tanıştım.

Tamamen doğal olan “Kombuçay”ın içeriğinde her hangi bir kimyasal yada yapay madde bulunmuyor, bu da benim için en önemli etken oldu.

Uzun yıllar Çin’de bulunan değerli dostum Murat Selçuk vasıtasıyla Türkiye’ye gelen Kombuçay’ı kendisinin bilgileri ile aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

KOMBUÇAY NEDİR?
Kombuçay,çayın fermantasyonu sonucunda oluşan maya sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren,vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırarak detoks görevi yapan,hücreleri yenileyerek bedeni tazeleyen bir içecektir.Ferah,lezzetli,hafif buruk,sirkemsi bir lezzeti olan Kombuçay geçmişten günümüze kadar uzanan tarihinde(2200 yıl) hiç yan etkisi olmadan insanlara sağlık dağıtmış bir doğa mucizesidir.

Kombuçay Enerji İçeceği

Uzak doğuda kutsal kabul edilen çay,yüksek rakımlı ve rutubetli iklimlerde yetişir.İçeriğinde bulunan alkolaidler sayesinde ishal,grip,mide rahatsızlıklarına iyi geldiği,ayrıca böbrek fonksiyonlarını ve dolaşımı düzenlediği bilimsel olarak da ispatlanmıştır.Sağlığımız üzerinde pek çok olumlu etkisi olan çay,fermantasyon işlemi sonrasında bir takım biyokimyasal değişimlere uğrar.Mikroorganizmalar ve enzimler sayesinde gerçekleşen bu değişim sonucunda oluşan mantar,Mançurya Mantarı ya da Harika Mantar olarak da adlandırılan,sağlıklı koruyucu bakterilerden oluşan bir mayadır.Çay bu mantarla mayalandığında yani fermante edildiğinde vücut tarafından kolayca asimile edilen yüksek dozda protein,enzim,aminoasit,vitamin,B vitaminlerinin tamamı,C vitamini,Laktik asit,Glukronik asit,antibakteriyel,antivüritik ve antibiyotik maddeler üretir.İşte Kombuçay tüm bu maddeleri içeriğinde bulunduran,gerçek bir sağlık kaynağıdır.

FERMANTE İÇECEK NE DEMEK?
Fermante içecek,fermantasyon işlemi sonucunda elde edilen içeceklere verilen isimdir.Fermantasyon ise,bir mayalanma işlemidir.Uygarlıklar başladığından beri bilinen kullanılan fermantasyon yönteminin en bilinen ürünleri günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan yoğurt,kefir,v.b. sayılabilir.Fermantasyon işlemi sırasında yüksek miktarda Laktik asit ve glukronik asit oluşur.Bu iki asit vücudumuzun en önemli yapı taşlarıdır.Bunun yanında ortaya çıkan vitaminler,b vitaminlerinin tamamı ,c vitamini,antibiyotik,antivüritik,antibakteriyeller,enzimler,aminoasitler de sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu,eksik ya da yetersiz oldukları durumlarda tüm metobolizmamızın bozulup alt üst olacağı sorunlara sebep olan maddelerdir.

KOMBUÇAY NASIL İÇİLİR?
Kombuçay’ı ilk hafta sabahları aç karına bir bardak (250 ml) içerek kullanmaya başlamanız gerekiyor. Vücudun ilk defa kullanılan bir maddeye nasıl reaksiyon vereceğini gözlemlemek ve yavaş yavaş buna alıştırmak için bir hafta boyunca sabahları aç karına bir bardak içmenizi öneriyoruz. Kahvaltıdan yarım saat önce içilen Kombuçay ile güne daha zinde, daha enerjik ve sağlıklı başlayacaksınız.

İkinci haftadan itibaren sabah ve öğlen yemeklerinden yarım saat önce 1 su bardağı (250 ml) içmenizi tavsiye ediyoruz. ( sabah + öğlen)

Üçüncü haftadan itibaren sabah öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat önce 1 su bardağı( 250 ml)aç karına içmeniz gerekmektedir. (sabah+öğlen+akşam)

Kombuçay bizim tavsiyelerimiz doğrultusunda düzenli ve en az üç ile altı ay süre ile kullanılmalıdır. Bu sürenin vücudunuzun kendisini yenileyebilmesi için gereken minimum süre olduğunu unutmayınız.

Tadına alışıncaya kadar, bir miktar taze sıkılmış meyve suyu ile karıştırarak içmenizde bir sakınca yoktur. Bunun yanında Kombuçay’ın tüketilmesinde belirli bir yaş sınırı da yoktur. Her yaş gurubu içebilir.

Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz her an tüketebileceğiniz bir içecek olan Kombuçay, öğleden sonralarınız için güzel bir aperatif, spor ve egzersiz sonrası için de iyi bir enerji kaynağıdır. Şişeleri, buzdolabında soğuttuktan sonra açmanız, açılan şişeleri yine buzdolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kapalı şişeleri evin ışık almayan serin bir yerinde bekletmenizi tavsiye ederiz

KOMBUÇAY’IN FAYDALARI
*Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarmaya yardımcı olur.
*Vücutta sağlıklı bir pH dengesinin sağlanmasına katkıda bulunur.
*Vücuttaki atık madde ve zehirleri suda çözünebilir hâle getirerek atılmalarında destekleyicidir.
*Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcıdır.
*Metabolizmayı dengelemeye,kilo kontrolünü sağlamaya
*Kalp ritmini düzenlemeye ve kanı temizlemeye yardımcı olur.
*Yüksek tansiyonu düşürmede, huzursuzluğu yatıştırmada destekleyici bir toniktir.
*Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına ve mide düzensizliklerini gidermeye yardımcı olur.
*Astımı tedavileri ve astım krizlerini gidermede destekleyicidir.
*Kan şekeri seviyesi sabitleyerek, şeker hastalığının tedavi edilmesine yardımcıdır.
*Alerjileri hafifletip ve zamanla gidermeye,
*Doku sertleşmesinin (multiple sclerosis; MS) tedavisinde,
*Gut hastalığının tedavisinde,
*Böbrekler ve idrar yollarındaki kumun dökülmesinde, safra kesesi taşlarının düşülmesinde tedaviye yardımcı ve destek olur.
*Kabızlık problemini giderilmesi,
*Hemoroiti tedavi edilmesinde
*Yorgunluk, bitkinlik ve sinirliliğin tedavisinde destekleyici ve tamamlayıcıdır.
*menapoz ve adet düzensizliği gibi bayanlara özel sorunların giderilmesinde
*migren ağrılarında
*Uykusuzluğu gidermede,
*Erkeklerde sertleşme,cinsel isteksizlik gibi sorunların çözümlenmesinde yardımcıdır, bütün bunların sonucu olarak da “sağlıklı uzun bir ömrü geçirmemize yardımcı olur”

KOMBUÇAY IN ZARARLARI
2200 Yıllık geçmişi boyunca kayıtlara geçmiş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.Her yaş gurubundan bebek,çocuk,genç yaşlı herkes güvenle kullanabilir.Hamileler ve emziren annelerin de kullanmasında bir sakınca yoktur.

KOMBUÇAY’I KİM BULMUŞ?
Kombuçay,2200 yıllık geçmişe sahip dünyada bilinen en eski içeceklerden biridir.İlk kullanımı Çin İmparatorunun Tsin Hanedanı olduğu M.Ö 221 yıllarına denk gelmektedir.

‘Ölümsüzlük İlacı’,Divine Tsche,gibi değişik isimlerle tanınan bu toniğin KOMBUÇAY adını bir doktordan aldığı bilinmektedir.M.S 414 yılında Koreli doktor Dr.Kombu,Japon imparatoru Inkyo nun tedavisi için bu toniği Japonya’ya getirmiş,tedavi olumlu sonuç verince de Dr.Kombu’nun çayı diye anılmaya başlanmıştır.

Savaşlar,göçler,ülkeler arası ticaret,gezginler,v.b. birçok etken bu içeceğin kısa sürede dünyanın farklı bölgelerinde değişik isimlerle tanınıp kullanılmaya başlamasını sağlamıştır.

Kombuçay İkinci Dünya Savaşı sonrasında bilim adamlarının dikkatini çekmeyi başarmıştır.Bir grup bilim adamı kanser araştırması yapmak için Rusya’nın farklı bölgelerinde çalışmalar yaparken bazı bölgelerde hiç kanser vakasının olmadığını,bu bölgede yaşayan insanların çok genç göründüklerini,sağlıklı olduklarını ve yaş ortalamalarının da 100 yaş üzerinde olduğunu farketmişler.Bu bölge insanlarının yeme içme alışkanlıklarını incelerken de her evde ‘Tea Kvass’denilen fermante bir çay içildiğini ,sağlıklı,genç,enerjik görünmelerine bu içeceğin neden olduğunu tespit etmişler.Yapılan bilimsel araştırmalar sonunda bu çayın gerçekten de doğanın bir mucizesi olduğunu ,zararlı tüm maddelerden vücudun arındırılması için eşsiz bir içecek olduğunun ispatlamışlardır.

DÜNYADA KOMBUÇAY
Dünyanın farklı yerlerinde tanınan ve kullanılan Kombuçay’ın değişik isimlerinden bazıları:

-Kombucha İksîri
-Combuchu
-Fungus Japonicus
-Fungo Japon Kombucha
-Cembuya Orientalis
-Tschambucco
-Mançurya Mantar Çayı
-Kwassan, Teekwass
-Kargasok Çayı
-Ölümsüzlük İlâcı
-The Divine Tsche
-Pichia Fermentas
-Volga Kaynağı
-Birnuma Ssene (harika-mantar)
-Zo-Gu, Hongo Chino
-Mandre de Vinagre
-Champignon de Longue Vie (uzun yaşam için mantar)

Kaynak: http://www.kombucay.com.tr/kombucay.shtm

6 Comments

 1. esmacan Reply

  Hocam bu iksir değil abu hayat faydası olmadıgı hiç bir şey yok asitli içecekler yerine bunu içebilirm çok sağolun bilgiler için

  1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

   Merhaba
   Çok önemli bir konuya temas ettiniz; asitli içeceklerin yerine bu tür fermante ve doğal içecekleri tüketebilirsiniz elbette.

 2. ilhami Reply

  Pahalı bir içecekmiş, 6 ay kullanacağımızı düşünürsek 2-2,5 bin tl gözden çıkarmak gerekiyor. Faydalı olduğu belli gibi. Tesekkurler.

  1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

   Bu konuda haklısınız İlhami Bey maliyetler gerçekten yüksek ancak bu tür adımların bir başlangıç olduğunu ve zamanla doğal, sağlıklı ürünlerin artmasıyla maliyetlerin de düşeceğini göz önünde bulundurabiliriz.
   Bir diğer temennim ise içinde ne olduğunu bilmediğimiz enerji içecekleri, asitli ve boyalı maddeleri değil de bu tür doğal ve fermente içeceklerin (kombuçay, kefir v.s) tercih edilmesidir. Sağlıkla

 3. Hakan KIRIK Reply

  Kendiniz yapınca maliyetli diyemeyiz. Hele bu kadar faydasının yanında bedava aslında. Kendisi yapmak isteyenler ismimme tıklayarak web siteme bakabilirler.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: