Denge Egzersizleri ile Dengelen, Güçlen ve Odaklan

Kaslarınızı dengelemeye, bacaklarınızı güçlendirmeye ve yere daha sağlam basmaya var mısınız? O halde bu video tam size göre.

Denge hayatımızın önemli bir parçası, hayatımızı düşmeden sürdürebilmek ve kilolarca ağırlığa sahip vücut bölgelerimizi uyum içinde taşıyabilmek aslında düşündüğümüzden daha önemli bir beceri.

Propriosepsiyon (Proprioseptif Duyu) terimini yakın zamanda daha fazla duyabilirsiniz çünkü pek çok spor profesyoneli bu duyuyu geliştirecek antrenmanlara önem veriyor ve genel güç, kondisyon anlamında önemli avantajlar elde ediyor. Biz buna kısaca vücut farkındalığı diyelim, aslında çok da bilinçli olmadan vücudumuzdaki tüm bölgeleri hissediyor ve onları etkin şekilde kullanıyoruz örneğin yola bakarken bisikletin pedallarını çevirebiliyoruz, araba sürerken ayaklarımızı hissediyor ve gaz, frenin yerini ayırt edebiliyoruz kısacası uzaydaki (dünyamız uzayda yer almaktadır!) konumumuzu bu duyu sayesinde belirliyoruz.

Bu videoda sizler için birbirinden önemli denge egzersizleri hazırladım evet ismi denge egzersizleri ve propriosepsiyon duyunuzu geliştirecek önemli etkilere sahip bir program. Bu hareketleri uzun sürelerde ve akıcı şekilde yapabildiğinizde yere daha sağlam basan, dengesi kuvvetli ve vücut farkındalığı yüksek bir kişi olmanız da mümkün olacaktır.

Denge Egzersizleri ile Vücut Farkındalığınızı (Proprioseptif Duyu) Geliştirin!

Proprioseptif duyu, kendi kendimizi hissetmek anlamına gelmektedir. Vücudumuzun pozisyonunu ve hareketlerini hissetmemizi ifade eder. Gözlerimizle görmediğimiz durumlarda bile kolumuzun, bacağımızın ne pozisyonda olduğunu biliriz. Bir bilgisayarın klavyesine bakmadan on parmak yazabiliriz, araba sürerken bakmadığımız halde gazı ve freni gayet etkin bir şekilde kullanabiliriz, tüm bu söylediklerimiz “proprioseptif duyu” ile gerçekleşir.

Bu bilgileri bize sağlayan yapı, kaslar, tendonlar ve eklem bağlarında bulunan, gerilmeye duyarlı özelleşmiş proprio-reseptörlerdir. Bu reseptörlerin topladığı bilgi duysal liflerle beyin veya beyinciğe iletilir. Bu alanda yapılan değerlendirme sonucunda vücudun pozisyonu belirlenir.

Şimdiden herkese iyi antrenmanlar diliyorum.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: