Dakikada Kaç Nefes Alıyorsun? | Yaşadığımız Ömür ve Aldığımız Nefes Arasındaki İlişki

Sağlıklı Hoca yeni nefes tekniklerini sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Video formatında hazırladığımız bu içerikte sizlerle çok önemli bilgileri paylaşıyoruz. Yaşam kapasitemizi temsil eden nefes kapasitemizi daha etkin ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için bu teknik çok işinize yarayacak.

Her gün binlerce kez nefes alıp veriyoruz ve bunu farkında olmadan sürdürüyoruz. Sizlerle paylaştığım “günde kaç kere nefes alıyorsun” videosu işte bu sayının farkına varmamızı ve bu sürece kalite katmamızı sağlıyor. Öyle ki farkında olmadan dakikada on iki ila on beş kere nefes alan bir kişi günde 20 binin üzerinde düzensiz şekilde nefes alıp vermiş oluyor ve bunu yaparken de üst göğsünü şişiriyor ve akciğer kapasitesini verimsiz kullanıyor.

Daha önce paylaşmış olduğum diyafram nefesi ve benzeri nefes teknikleri ile bu sayıyı daha aşağılara çekmeyi öğrenmiştik. Bu sayede dakikada ortalama 4 derin nefes alarak, günlük nefes döngüsünü 20 binli rakamlardan, 6 binli rakamlara kadar düşürebiliyoruz. Bu da kapasitemizi daha nitelikli ve derin bir nefes sayısıyla kullanmamızı sağlıyor.

Video çalışmamızda paylaşmış olduğum bu örnek, konuyu daha iyi anlayabilmeniz için sizlere iyi bir fikir verecektir. Hayvanların nefes alma ve verme sayısı ile ömrü arasındaki ilişkiyi gördüğünüzde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Şimdiden herkese iyi seyirler dilerim. Daha önce paylaşmış olduğum nefes egzersizlerine ve video paylaşımlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Sağlıkla kalınız

Sağlıklı Hoca

Leave a Comment

YouTube Kanalım