Daha Çok Kas için Daha Yavaş

Dumbell Biceps CurlSpor salonunda gözlemlediğim en yaygın yanlışlardan birisi de hareketlerin acele ve hızlı bir şekilde yapılmasıdır.

Eksantrik kasılma olarak adlandırdığımız bu evrede kasılma sırasında eklem açısı büyür buna bağlı olarak kasın boyu da istemsiz olarak uzar. Bu tip kasılmada kasta oluşan gerilme kuvveti, kasın özünde var olan kasılma mekanizması ile oluşturulan kuvvetten daha fazladır.

Evet tekrar sayınız düşecek ama kasın büyümesi (hipertrofi) açısından çok daha hızlı sonuç alacaksınız çünkü bu yöntemle konsantre olur ve daha fazla kas miyofibrilini uyarmış olursunuz.

Kısacası ağırlık çalışmalarında negatif direnç olumlu sonuçlar doğurabiliyor. Wayne State Üniversitesi’nin araştırmasına göre ağırlıkları yavaş indirmek (ortalama 3 saniye) metabolizmanın 72 saat boyunca daha yüksek tempoda çalışmasını sağlıyor.

Ağırlıkları yavaş indirerek negatif direnci artırmak, kasların daha fazla çalışmasına dolayısıyla daha fazla kas hasarına neden oluyor. Bu da gelişme sürecinde vücudunuzu daha fazla çalışmaya zorluyor.

Leave a Comment

YouTube Kanalım