Circuit Training & Dairesel Antrenman Nedir? Nasıl Uygulanır?

Dairesel AntrenmanCircuit Training yani dairesel antrenman metotunu çok seveceksiniz çünkü bu eşsiz metot sayesinde hem aerobik kapasite hem de kuvvet açısından çok iyi sonuçlar almak mümkün.

İlk defa 1953 yılında, İngiltere’nin Leed Üniversitesi’nde geliştirilen bu metot kısaca şu şekilde uygulanıyor; çeşitli hareketlerden oluşan istasyonlar arka arkaya diziliyor ve her hareket belli sürede dinlenmeden yapılıyor. İstasyon sayısı, yaş, geliştirmek istediğiniz özellik ve güç düzeyi göz önüne alınarak seçiliyor.

İstasyonlardaki çalışma süresi 20 ile 40 saniye olarak belirlenirken, istasyonlar arasındaki dinlenme süresi sporcuların güç düzeyine, amaca göre ayarlanıyor. Burada dinlenme süresi 1:1 (yani yüklenme süresi kadar dinlenme süresi), 1:1. 5 veya 1:2 gibi ayarlanır.  Dairesel çalışma özellikle kuvvette devamlılık veya genel kuvvet çalışmalarında kullanılır.

Circuit-Training-Dairesel-Antrenman-Ornegi

Neden Dairesel Antrenman?

Zaman: Daha az zamanda daha etkin bir antrenman yapmış olursunuz özellikle kısıtlı zamanı olanlar için doğru seçim olacaktır.
Gelişim:  Kondisyon ve kuvvette devamlılık açısından faydalıdır
Tüm vücut antrenmanı: Dairesel olarak tasarlanan hareketlerde farklı kas grupları çalıştırılır böylece tüm vücudu çalıştırmış olursunuz.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: