Bir Spor Eğitmeni Neleri Bilmeli?

Spor eğitmeni sizin rehberinizdir, antrenmanın içeriğini belirler ve sizi yönlendirir, ona güvenirsiniz ve söylediklerini eksiksiz şekilde yerine getirmeye çalışırsınız. Bu kadar kritik konumda olan bir eğitmenin bilgisini ve ehliyetini bilmek ise en doğal hakkınız. Bakalım bir eğitmende hangi özellikler bulunmalı.Spor-Egitmeni-Neleri-Bilmeli

Hareket: Spor eğitmeninin malzeme çantasında bolca hareket bulunur ve antrenman sırasında ihtiyaçlarınıza göre en doğru hareketler programınıza dahil edilir. Spor eğitmeni vücudumuzda bulunan bütün kas gruplarına yönelik hareketleri bilir ve tavsiye eder. Sürekli aynı hareketleri yapmak sıkıcı olacağı için hareketleri geliştirir, modifiye eder ve çeşitli ekipmanlar ile eğlenceli hale getirir.

Anatomi: Vücudumuzda bulunan kaslar, kemikler ve bağ dokular bir spor eğitmeni için son derece önemlidir çünkü hangi hareketin, hangi kas grubunu etkin şekilde çalıştırdığını bu şekilde anlayabilir. Örneğin bel ağrısı olan bir üye ile çalışırken hangi bölgelerin zorlanmaması gerektiğini bilerek programı dizayn eder ve zayıf olan kasları güçlendirir.

Duruş (Postür) Analizi: Aynı programı herkese uygulayan ve standart listeler ile antrenman yaptıran bir eğitmen yetersizdir. Herkesin beden yapısı, hedefleri ve yaşam tarzı farklılık gösterir bu yüzden anatomi bilgisi olan spor eğitmeni öncelikle sizi yakından tanır, yaşam tarzınızı, rahatsızlıklarınızı öğrenir. Postür analizi kısmında ise vücudunuzun duruşunu detaylı olarak kontrol eder ve zayıf ya da aşırı gergin olan kas gruplarını belirler ve bu aşamadan sonra antrenman programınızı hazırlar.

Antrenman Programı Hazırlama: Vücudumuz son derece akıllıdır ve her türlü zorluğa uyum sağlar hatta eğitmenin sizin için hazırladığı programa bile. Bu yüzden spor eğitmeni belli aralıklarla antrenman programının içeriğinde yer alan hareketler, ağırlıklar, tekrar sayıları ve setler gibi unsurları yeniden ele alır ve size yeni zorluk seviyeleri sunar böylece gelişiminiz devam eder.

Ölçüm Metotları: Spor yaparken gelişimi nasıl takip edersiniz? Nabzınızı nasıl ölçeceğinizi biliyor musunuz? Performansınız ya da gücünüzde bir artış meydana geldi mi? Bu ve benzeri soruların cevapları eğitmenin size uygulayacağı ölçümlerde saklı. Bu yüzden kuvvet, hız, dayanıklılık, kilo takibi, kişisel performans, rehabilitasyon gibi unsurların gelişimini ölçen metotlar eğitmen tarafından en iyi şekilde biliniyor ve uygulanıyor olmalıdır.

İletişim Becerileri: Günlük hayatımızda iletişimin önemli bir yeri vardır, bu durum spor yaparken de geçerli. Eğitmenin kullandığı beden dili, iletişim şekli ve üyeleri ile ilişkisi son derece önemlidir. Sözlü komutları verirken, üyelere fiziksel temasta bulunurken ve konuşurken profesyonel bir şekilde hareket eder.

İlkyardım: Spor esnasında beklenmeyen sakatlıklar ve kazalar meydana gelebilir. Spor eğitmeni bunun gerçekleşmemesi için bütün önlemlerini alır ancak düşme, bayılma, çıkık, kırık v.b acil durumlarda nasıl müdahale edeceğini, ilk yardım uygulayacağını da en iyi şekilde bilir.

Eğitim: Eğitmen olmak bir sürecin sonu değil aksine başlangıcıdır bu yüzden sürekli güncel kalmak ve literatürü araştırmak eğitmenin başlıca görevleri arasındadır. Bilgisini geliştirmek için sürekli olarak okumalı ve eğitim fırsatlarını değerlendirmelidir çünkü spor alanında her geçen gün bir çok antrenman metodu ve malzeme ortaya çıkmaktadır.

Profesyonellik: Spor eğitmeni hizmet sağlayan bir kişi olduğu için profesyonelliğe önem vermelidir. Antrenmanlarına geç kalmamalı, giyim ve kuşamına, kendi formuna dikkat etmelidir. Sahip olduğu disiplin sayesinde çalıştığı üyeler için çok iyi bir rol model özelliği taşımalıdır.

One thought on “Bir Spor Eğitmeni Neleri Bilmeli?”
  1. Merak ettiğim bir konuydu sonunda doğru düzgün bir açıklama ile anlatan yer buldum paylaşım için teşekkürler

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d