Biceps Çalışmasında Yapılan Yanlış !!!

Spor salonunda yada kendi imkanları ile evinde egzersiz yapan kişileri sürekli gözlemleme imkanım oluyor. İdeal ve sıkı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin özen gösterdikleri bölgelerin başında kollar geliyor haliyle ve yapılan hareketlere baktığımızda kimileri kolların hakkını verirken kimileri de hareketi yanlış yaptıkları için arzu ettikleri neticeleri alamıyorlar ve kol kaslarını yeterince geliştiremiyorlar.

Biceps Curl Yanlış Kol Egzersizleri

Bugün üzerinde duracağımız hareket ise Biceps Curl yani resimde gördüğünüz şekilde elinizde dambıl varken dirseğinizi sabitliyor ve ağırlığı yukarı aşağı hareket ettirmeye başlıyorsunuz. Aşağıda resimleri incelediğinizde daha iyi anlayacaksınız. Açıkcası İngilizcenin güzel Türkçemize bu kadar hakim olmasından rahatsızlık duymuyor değilim ama fitness, vücut geliştirme camiasında şu anda yaygın kullanım bu şekilde. Bu yüzden daha iyi anlaşılması açısından Türkçe isimleri ve tanımlamaları ile ayrıca ele almaya çalışıyorum konuyu.

Spor salonunda yada evinizde iken bir dambıl yardımı ile rahatlıkla yapabileceğiniz Biceps Curl hareketi ile halk arasında pazı olarak bilinen kasınızı yani bicepslerinizi geliştirebilirsiniz tabii ki hareketi doğru yapmak suretiyle. Bu yüzden öncelikle alttaki resmi inceleyelim.

Biceps Curl Uygulama Kol Egzersizleri
Başlangıç pozisyonunda dambıl elinizde iken öncelikle duruşunuzu düzeltin yani çok fazla öne eğilmeyin yada geri yatmayın, dik ve sağlam bir şekilde ayaklar omuz genişliğinde yere basın, dizlerinizi hafifçe kırabilirsiniz.

Dirseğinizi vücudunuzun yan kısmına sabitleyin yani elinizdeki ağırlığı kaldırırken sadece dirsekten itibaren ön kol kısmı havaya kalkalacak şekilde harekete başlayın, dambılı yukarı kaldırdığınızda bileğinizi ağırlıkla birlikte hafifçe dışarı doğru çevirin ancak bu esnada dirseğinizi sabit tutmaya devam edin.

Yukarıdaki resme bakacak olursanız yanlış ibareli karede gördüğünüz üzere dambılı kaldıran kişi aynı zamanda dirseğini de havaya kaldırmış bulunmaktadır bu durumda kollara binen yükün bir kısmı ön omuz kaslarına binmekte ve kollarınızın gelişmesi için ihtiyaç duyduğunuz direnç sağlanmamış olur.

Doğru ibareli karede görüldüğü üzere öncelikle dik durun, dirseğinizi sabitleyerek ağırlığı kaldırın. Eğer yapamıyorsanız bu durumda ağırlığı azaltmanız uygun olacaktır, yanlış şekilde zorlamaktansa, doğru metotla çalışın ve arzu ettiğiniz gelişmeyi elde edin.

Sağlıklı egzersizler dilerim

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: