Bayanlar Erkekler Gibi Çalışmalı

Kadın olman sıkı çalışamayacağın anlamına gelmiyor. 1-2 kiloluk dambıllar ile çalışarak, bir sürü tekrar yaparak kilo veremiyor ve sıkılaşamıyorsan bir erkek gibi çalışmanın ve kasları zorlamanın vakti gelmiş demektir.

Bayanlar-Erkek-Gibi-Calis
Erkeklerin ve kadınların farklı şekilde egzersiz yapması gerektiğini aklından çıkar. Sıkı ve güçlü bir vücuda giden yolda ağırlıklara el atacak ve vücudumuzdaki kas kütlesini artıracağız. Toplam kas kütleni yarım kilo dahi yukarı çekmen, günlük daha fazla kalori harcaman anlamına gelir yani hareket etmesen bile kasların o kaloriyi kullanır.

Bunu neden yapıyoruz diye sorarsan şöyle açıklayabilirim; istisnalar dışında kadınların erkeklere göre kas yapmaları daha zordur çünkü vücutlarındaki testosteron miktarı erkeklerin 10’da 1’idir. Bu yüzden daha hafif değil tam tersine zorlu egzersizler yapılmalıdır.

İri görünümlü ve kaslı bir vücudun kadınların hedeflerine uymadığı çoğumuzun malumu bu yüzden olaya estetik bir şekilde bakıyor formda ve şekilli bir vücut için antrenmanları planlıyoruz çünkü kas yapmadan seksi ve şekilli vücut hatlarına sahip olmak mümkün değil.

Elbette pilates, yoga, step aerobik gibi egzersiz metotlarını yapabilirsin bunun yanında egzersiz programına çeşitli ağırlık çalışmalarını (serbest ağırlıklar, makineler) dahil etmelisin. Bacak, kalça çalışmalarına özellikle yoğunlaşmalısın çünkü kadınlar bu bölgelerden kilo almaya meyillidirler lunge, squat, deadlift gibi hareketleri şimdiden denemeye başla.

Hamilelik gibi dönemler dışında çalışmalarını sürdürebilir ve vücudunda daha önce görmediğin değişimlere şahit olabilirsin.

“Vücuduna iyi bak, yaşamak zorunda olduğun tek yer orasıdır.”

Leave a Comment

YouTube Kanalım