Artık Gelişemiyorum Diyenler için SAID Prensibinin Önemi !

Fitness Ağırlık ÇalışmaKilo vermek yada kas kütlesi artırmak isteyen bir çok kişiden duyarız, “başlarda istediğim şekilde gelişim gösteriyordum ancak bir süre sonra ilerleme durdu”.

Bu noktada sizlere (SAID Prensibi) Specificity of Training Principle bahsetmek istiyorum.

Bu aynı zamanda SAID harfleri ile refere de edilir; SAID prensibi: Specific Adaptation to Imposed Demands yani “Dayatılan İsteklerin Spesifik Adaptasyonu

Vücut kendisine dayatılan fiziksel strese zamanla adapte olacaktır. Spesifikasyonun prensibi aynı zamanda antrenman değişkenleri olan; sıklık (frequency), yoğunluk ( intensity), zaman (time) ve antrenman tipini (type) kapsamaktadır

Buradan çıkaracağınız sonuç şu olmalıdır; “rutin en büyük düşmanınızdır” yani vücudunuz her çalışmada aynı egzersizleri yapmaya alışmış olabilir. Bu durumda vücudunuz için yeni antrenman metotları denemeli ve onu şaşırtmalısınız. Böylece kaldığınız yerden yolunuza devam edebilirsiniz.

Antrenman programınızı etkili bir şekilde değiştirmek ve vücudunuza gelişmesi için yeni zorluklar sunmak istiyorsanız antrenman programınızı yeniden ele alın. Antrenman günlerinizi gözden geçirin (haftada kaç gün?), yoğunluk ne durumda? (set, tekrar ve ağırlıklar yeterli mi?), antrenman süresini değiştirin ve son olarak antrenman tipini gözden geçirin (güç, dayanıklılık, kondisyon v.s)

İyi şaşırtmalar

Leave a Comment

YouTube Kanalım