2021’in Fitness Trendlerini Öğrenelim

Pandemi süreci, 2020 yılında her alanda yaşamımızı sınırlandırdı. Uzun süre kapalı kalan spor salonları ve izole yaşamlar, spor alışkanlıklarımızı değiştirdi. Yaşanan bu değişimler, 2021 yılına geldiğimizde fitness trendlerini de şekillendirmeye başladı. Bedenimize ihtiyacı olan özeni göstermek için koşullara uygun yeni programlar dikkat çekiyor. Bu trendler arasında en dikkat çekenlerden biri de fitness trendleri. Hem amatör hem de profesyonel sporcuların merak ettiği konuların başında yer alan 2021 fitness trendlerini bu içeriğimde sizler için ele aldım.

Kısa süre önce The Australian İnstitute of Fitness’ın yayımlamış olduğu 2021 fitness trendleri, günümüz spor aktivitelerine yol gösterici nitelikler taşıyor. Yeni fitness trendleri, zamanın ruhunu içerisinde barındırırken, güncel teknolojilerinden yararlanmayı da ihmal etmiyor. 2021’in popüler fitness trendleri arasında giyilebilir teknolojiler, sanal çalışmalar, beden ve zihin egzersizleri gibi uygulamalar yer alıyor.

Giyilebilir Teknolojiler

2021 yılının yükselen değerleri arasında giyilebilir teknolojiler bulunuyor. Adım ve nabız sayılarını gösteren ve kalori yakma oranlarını takip eden bu ürünler, fitness aktivitelerinde daha ayrıntılı bilgiye ve içgörüye sahip olmamızı destekliyor. Çocuklardan yetişkinlere geniş bir kullanıcı profili olan giyilebilir teknolojiler, kişiselleştirilmiş verileri elde etmenin en kolay ve pratik yolu. Giyilebilir teknoloji ürünleri; akıllı saatler, akıllı yüzükler ve sensörlü spor ayakkabılar gibi birçok seçenekle fitness aktivitelerinde yerini alıyor. Gelecek günlerde bu işlevsel ürünlerin, daha fazla kişi tarafından tercih edilmesi beklenenler arasında.

Egzersiz Lüks Değil İhtiyaçtır

Yaşadığımız karantina süreçleri, hareket etmenin önemini bir kez daha fark etmemizi sağladı. Egzersiz rutinleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığımızı destekliyor. Hayatımızdan çıkarılan egzersiz rutinleri ise sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı korumak için egzersiz rutinlerine devam etmemiz gerekiyor. Bu nedenle 2021 fitness trendleri arasında egzersiz, her zamanki gibi yerini korumakta.

Beden ve Zihin Eğitimi

İnsan yaşamı, her dönemde belirli periyotların takip edilmesini gerektirir. Bütünsel bir sağlık söz konusu olduğunda, beden ve zihin eğitiminin önemi daha iyi anlaşılıyor. Pandemi nedeniyle izole olduğumuz günlerde, beden ve zihin sağlığını desteklemek için daha çok bireysel çalışmaların yapıldığı görüldü. Yoga, meditasyon, pilates, nefes egzersizi gibi çalışmalar, zihnin ve bedenin gevşemesi, rahatlaması ve hissedilen stresin azaltılması için işe yaradı. Bu durum, hem beden hem de zihin sağlığı için kombine çalışmaların işe yaradığını hepimize gösterdi. Fizyolojik ve psikolojik olarak her iki düzeyde fayda sağlayan total yaklaşımlar, 2021 fitness trendleri arasına girmeyi başarıyor.

Sanal Fitness Çalışmaları

2020 yılı, yaşanan süreçten dolayı sanal fitness çalışmalarını daha fazla gündeme getirdi. Dünyada belki de ilk kez, kişisel antrenörler Zoom üzerinden antrenmanlarını gerçekleştirdi. Yaşanan süreçler hepimizi çözüm bulmaya zorlarken, sanal eğitimler süreci daha kolay yönetmenin iyi bir alternatifi oldu. Araştırmalardan çıkan sonuçların da ortaya koyduğu gibi geniş bir kitlenin, evlerinden yürüttükleri sanal fitness çalışmalarını sevdiği görülüyor. Bu nedenle sanal egzersiz çalışmalarının 2021 fitness trendlerinden biri olarak devam edeceği öngörülüyor.

Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman

Son zamanlarda popülerliği gittikçe artan HIIT (Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman) programları, 2021 yılında da fitness trendleri arasında yerini alıyor. HIIT programlarının fitness tutkunlarına hitap etme nedeni ise hızlı kilo verme ve kas geliştirme gibi spesifik sonuçları daha kolay elde etmeyi sağlaması. Hızlı ve etkili sonuç almayı mümkün kılan HIIT programları, ekipmanlarla ya da ekipmansız olarak, spor salonlarında ya da evlerde yapılabiliyor. Tüm bu faktörler, HIIT programlarını daha pratik hâle getirerek, geniş kitleler tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Fonksiyonel Fitness Antrenmanları

HIIT programları gibi fonksiyonel zindelik sağlayan antrenman alternatifleri, 2021 fitness trendleri arasında. Hem ağırlık çalışmalarını hem de egzersiz programlarını içerisinde barındıran fonksiyonel fitness antrenmanları, spor salonlarına gitmeden de kolayca uygulanabiliyor. Geleneksel ağırlık antrenmanlarının, tüm vücudu çalıştıran egzersizlerle entegre edilmiş sistemi olan fonksiyonel fitness antrenmanları, her geçen gün daha fazla kişi tarafından uygulanıyor.

Sağlık ve Zindelik Koçları

Pandemi sürecinin etkileri yavaş yavaş azalırken, alışkın olduğumuz dış dünyaya geri dönülmeye başlanıyor. Yapılan araştırmalar, pandemi gibi olağanüstü süreçlerde daha fazla kişinin sağlık ve zindelik koçları ile çalışmaya başladığını gösteriyor. İçsel motivasyonlarını geri getirmek ve egzersiz rutinlerine gereken önemi verebilmek için sağlık ve zindelik koçları ile çalışmak büyük fayda sağlıyor. Bu nedenle, 2021 fitness trendleri arasında bu alan da yerini alıyor.

Kişisel Antrenmanlar

Kişisel antrenmanlar, hem yüz yüze hem de sanal olarak fitness çalışmalarının içinde yer almakta. Kişisel antrenör ile çalışmak, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Sağlık ve zindelik koçluğunda olduğu gibi kişisel antrenmanlarda da motivasyonun yükseltilmesi çok daha kolay sağlanıyor. Her türlü koşulda uygulanabilen kişisel antrenman programları, 2021 yılında da popüler fitness trendlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Grup Eğitimleri

Kişisel çalışmalar herkese uygun olmayabilir. Öyle ki birçok kişi grup çalışmasında daha fazla motive olabildiğini belirtiyor. Sosyal etkileşimi de mümkün kılan grup eğitimleri, 2021’in fitness trendleri arasında gösteriliyor.

Açık Havada Aktivite

Özellikle son birkaç yıldır, dışarıda olmak ve açık havaya çıkmak hepimizin ihtiyaçlarından biri. Spor salonlarının da kapalı olduğu süreçlerde, evlerimize yakın park ve bahçelerde yapılan günlük yürüyüşler, kişilere iyi gelen aktiviteler arasında bulunuyor. Çevremizdeki ortamlardan en iyi şekilde yararlanmak, motivasyonumuzu artırmak ve açık hava aktivitelerini çoğaltmak, 2021 fitness trendleri arasına girmeyi başarıyor.

Share

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: