Pilatesin 8 İlkesi

 

Konsantrasyon: Akıl vücudu geliştirir. Bu ise vücudun işi yapacak kısmı üzerine konsantre olarak daha büyük sonuçlar alma yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Gerçekleştirdiğiniz hareketlere ilgi gösterin ve kaslarınızın bu ilgiye nasıl karşılık verdiklerine dikkat edin. Kas kasılmadan önce hareket zihinde başlamalıdır.

Nefes: Pilates esnekliği ve kuvveti arttırmak için her hareketle birlikte tam nefes alma tekniğini vurgular. Derin nefes alma teknikleri kullanılarak, karın bölgesi daha etkin çalıştırılır.

Kontrol: Joseph Pilates kendi yöntemini kas kontrolü fikrine dayalı olarak geliştirmiştir. Bu, yarım yamalak ve rastgele hareketlerin olmaması anlamına gelir. Her hareketin bir amacı ve hedefi vardır.

Merkezleme: Gündelik işlerimizi yapmak için kullandığımız kaslarımızı düşünün. Pek çok insan bu işlerde yalnızca kollarını ve bacaklarını kullanır. Peki ya merkezimizdeki kaslar? İnsan vücudunda tüm hareketler “merkezimizden” yada Pilatesin nitelendirdiği “Güçevi”nden (Powerhouse) başlamaktadır. Güçevi karın kasları, beli ve kalçayı kapsar. Bunlar stabilizasyon ve kuvvet için en önemli kaslardır. Pilates yaparken hareketler mezkezde başlar ve yine merkezde biter ve hareketi yaparken merkezle bağlantı sürer.

Akıcılık: Pilates yöntemini eşsiz kılan özelliklerden biri, egsersizlerin akıcı bir biçimde uygulanmasıdır. Düz, kontrollü ve akıcı hareketler vücut boyunca esnekliği sağlamaya yardım eder. Nefes ile hareket aynı anda olmalıdır.

Program: Joseph Pilates “10 seansta vücudunuzdaki değişikliği hissedeceksiniz, 20 seansta değişikliği fark edeceksiniz ve 30 veya daha fazlasında, yeni bir vücuda sahip olacaksınız” demişti. Haftada en az üç kez egzersiz yapmanın önemini vurgulamıştı.

Hassasiyet: Hassasiyet kontrolün bir öğesidir. Her hareketi ne kadar hassasiyetle yaparsak, hareketin kalitesini o kadar arttırırız.

İzolasyon: Çünkü kol ve bacaklarda kuvvetli, core bölgesinde zayıf olmaya eğilimliyiz. Bu zayıf kaslarda kuvvet kazandığımızda tüm vücudumuzda daha büyük oranda genel kuvvete ve esnekliğe ulaşabiliriz.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: