Pilates Nedir?

1900’lerin başında Joseph Pilates bir antrenman programı oluşturdu – veya metodu – o bu programı Kontroloji olarak adlandırdı. Metodunu kişisel deneyim, gözlem ve kasları kontrol etmek için aklın kullanılmasına olan inancına dayandırdı.

Sonuçta oluşan egzersiz repertuarı vücut duruşu simetrisi, nefes kontrolü, karın kuvveti, omurga, pelvis ve omzun stabilizasyonu, kas esnekliği, eklem hareketliliği ve tüm eklemlerin hareketlerinin tamamı vasıtasıyla
güçlendirme üzerine odaklanır.

Bugün, Pilates dünya çapındaki sağlık kulüpleri ve spor salonlarında en hızlı büyüyen egzersiz şekilleri arasında bulunmaktadır. Atletlere ve günlük çalışan benzer kişilere, vücudun daha iyi fark edilmesi ve core stabilizasyonundan spor salonunda ve dışında çok çeşitli eylemler gerçekleştirme yeteneğini geliştirmeye kadar önemli yararlar sunar. Sakatlıklar için de büyük bir potansiyel sunar.

Pilates Nedir

Kontroloji Çalışması

Joseph Pilates, mutluluğa ulaşmak için, vücudumuz üzerinde kontrol sağlamamız gerektiğine inanırdı.

Eğer 35 yaşında ve “formda değilseniz”, o zaman “yaşlı” olduğunuza; ama eğer 75 yaşında ve “formda ve esnekseniz, o zaman “genç” olduğunuza inanırdı.

Kontroloji Metodu, hayatlarımızda denge oluşturan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir antrenmandır. Hayatımızdaki dengeyle birlikte, “günlük görevlerimizi içten gelen zevk ve memnuniyetle, tamamen doğal, kolay ve yeterli olarak yerine getirebilen sağlam bir kafayla birlikte eşit oranda gelişmiş bir vücuda kavuşabilir ve sürdürmeye” muktedir oluruz.

Joseph H. Pilates

2 thoughts on “Pilates Nedir?”
Leave a Comment

YouTube Kanalım