Neden Ayakta Su İçilmez !!!

Yaşamsal ihtiyacımız olan suyu gün içinde bilinçli yada bilinçsiz olarak bir çok kez tüketiriz. Koşturduğumuzda, hararetli işler yaptığımızda, spordan sonra hemen suya yöneliriz. Su içmek vazgeçilmezimizdir ve bunu yaparken de bir takım kaidelere uymamız gerekir.

Ayakta su içmek ise üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre midemizin pozisyonu duruşumuza göre farklılık gösterir öyle ki ayakta su içilmesi durumunda sıvı doğrudan on iki parmak bağırsağına geçer.

[stextbox id=”saglikli”]Ağzımızdan başlayarak boşaltıma kadar uzanan sindirim yolculuğunda eğer ayakta durur pozisyonda su içersek, sıvı ve içeriğinde faydalı mineraller midede değerlendirilmeksizin doğrudan on iki parmak bağırsağına geçer. Kısacası midede belli bir süre tutulmayan suyun faydasını göremeyiz.[/stextbox]

Ayakta Su İçmek

Su içerken oturmamız doğru olacaktır böylece içtiğimiz sıvı önce midede birikir, midede bulunan asitler sayesinde mikroplar imha edilir ve sonrasında on iki parmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok hastalıklarından korunmuş olur.

Hadisler ışığında su içme adabı

“Sizden biriniz ayakta su içmesin. Kim unutur da içerse kussun.” (Müslim, Eşribe 116)

“Muhakkak üç nefeste içmek, daha kandırıcı, zararsız ve boğazdan daha kolay akıcıdır.” (Müslim, Eşribe 123)

2 thoughts on “Neden Ayakta Su İçilmez !!!”
    1. Bağırsağımızın belli bir bölümüdür ve sindirim açısından önemli vazifeleri yerine getirmektedir.

Leave a Comment

YouTube Kanalım