Limonlu Su İçmeye Ne Dersiniz?

“Her sabah dünya yeniden kurulur. Her sabah taze bir başlangıçtır..”

Güne zinde başlamak, vücudunuzu detoks etkisi ile temizlemek için sizlerle harika bir tarifi paylaşmak istiyorum.

Hazırlanışı: Bir bardak suya bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu koyup için. İşte bu kadar basit. Dilerseniz içine nane yaprakları da atabilirsiniz.

Limonlu Su FaydalarıDetoks etkisi

Limonda bulunan antioksidanlar, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcıdır. Vücutta biriken atıkların atılmasında ve idrar söktürmeye yardıcıdır.

İdrar söktürücü

Limon suyu vücutta bulunan idrar çıkışını artırarak, vücutta biriken istenmeyen maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücutta biriken toksinler limon suyu sayesinde idrarla birlikte dışarıya atılırlar.

Bağışıklık sistemi güçleniyor

Limon, yüksek miktarda C vitamini ve potasyum içeren bir meyvedir. Enerjimiz düştüğünde yada soğuk algınlığında ortaya çıkan C vitamini ihtiyacımızı karşılar. Ayrıca potasyum beyin ve sinir fonksiyonlarını uyarır, kan basıncını kontrol eder. Günde en az yarım limon tüketmemiz bu açıdan önemlidir.

Kilo vermeye yardımcı

Yüksek miktarda pektin içeren limon kilo vermeye yardımcıdır. Pektin lifi sizi sizi uzun süre tok tutar ve açlık hissiyatınızı baskılar. Ayrıca, pektin vücuda alınan glikoz ya da şeker emilimini yavaşlatır, kan şekerinin aşırı yükselmesini önler.

Cildi temizliyor ve gençleştiriyor

İçerdiği C vitamini ile limon serbest radikalleri nötralize eder ve cildinizi ölü derilerden arındırır. Ayrıca, hücre yenilenmesini harekete geçirir. Ayda en az 2-3 kez yüzünüzü limonlu su ile ovalayın. Bu şekilde yüzünüz ölü derilerden ve inatçı kirlerden arınır. Yüzünüz bu şekilde daha sağlıklı, genç ve parlak görünür.

Vücut PH’ını dengeler

Limon, içindeki sitrik asit sebebiyle asitli olsa bile sindirildikten sonra yüksek düzeyde alkalizandır, baziktir. Misket limonu ve çim suyu mevcut en alkali besinlerdir.

Soyulmuş sebzelerin açıkta bekletilirken üzerlerine limon sıkınca kararmadıklarını biliyoruz. Solmuş salataya limon eklenince canlanır.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: