İp Atlama Rehberi – İp Nasıl Tutulur? Nasıl Atlanır?

İp atlama; kalori yakmak, dayanıklılık oluşturmak ve güç kazanmak için kısa sürede etkili sonuçlar yaratan egzersizler arasında yer alır. 20 dakikalık periyotlarla uygulanan ip atlama egzersizi, bedenin ihtiyacı olan efor sağlanmasını destekler. Bu egzersizde çok geniş alanlara ve detaylı ekipmanlara ihtiyaç bulunmaz. Fitness çalışmaları için sihirli bir egzersiz türü olan ip atlamayı bulunduğunuz her yerde uygulayabilirsiniz. İp atlamayı öğrenmek için birçok geçerli sebep vardır ve bunlardan öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Etki düzeyi yüksek bir antrenman türüdür.
 • Hızlı ve kullanışlı bir yöntemdir.
 • Uygulaması eğlencelidir.
 • Kaslara ve zihne benzersiz faydaları vardır.

Yapılan araştırmalar, ip atlama egzersizi ile saatte 1000 kalori yakılacağını göstermektedir. İp atlama, diğer kardiyo alternatiflerinde göre en etkili antrenmanlardan biridir. Bu egzersiz; beden çevikliğini, koordinasyonu, ayak hızını ve çok daha fazlasını geliştirmeye yardımcı olur. Egzersizi hızlı ve kullanışlı yapan yanı ise ev içerisinde, parkta hatta çocuklarınızla birlikte bile uygulanabilir oluşudur. Koşu bandı ve kürek çekme gibi antrenmanlar, bazı kişiler için sıkıcı hâle gelebilir ancak ip atlama egzersizi, uygulaması en eğlenceli antrenmanlar arasındadır. Günlük yaşam rutinine kolayca adapte edilebilen bu egzersiz ile seviyeniz yükseldikçe, özgüveniniz de gelişir.

Yeni Başlayanlara Uygun En İyi Atlama İpi Nasıl Seçilir?

İp atlama egzersizini ilk kez deneyimleyecek olan kişilerin merak ettiği konuların başında, hangi ipi seçecekleri gelir ve kolay ulaşılabilir mağazalardan aldıkları, ucuz ve plastik atlama iplerini tercih ettikleri görülür. Ancak bu yapılan temel hatalardan biridir çünkü PVC yapılı hafif ipler, öğrenme sürecini zorlaştırır. Beden, etrafında dönen hafif ipi hissedemez ve atlamaların doğru şekilde uygulanması mümkün olmaz.

Deneyimli ve profesyonel sporcular, hafif atlama ipleri ile beden koordinasyonlarını nasıl sağlayacaklarını bulabilme becerisine sahiptir. Yeni başlayanlar ise koordinasyon eksikliği yaşamamak adına farklı ipleri tercih etmelidir. İp atlama egzersizine yeni başlayanlar, orta ağırlıkta ipleri tercih etmelidir. Ağır ipler, kişilerin doğru formu bulmasına ve ritmini oluşturmasına destek olur. Ağırlıklı atlama ipinin iki temel faydası bulunur. Bunlar;

 • Vücudun etrafında dönen ipin hissedilmesi ve atlamaların kolaylaşması,
 • Atlayışların tutarlı bir tempoda sürdürülmesidir.

Söz konusu nedenlerden dolayı ağırlıklı ipler, bu egzersize yeni başlayanlar için ideal bir seçim olacaktır.

Atlama İpi Nasıl Boyutlandırılmalıdır? Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

İp atlama egzersizi eğitim rehberinde ikinci önemli nokta, atlama ipinin boyutlandırılması konusudur. Egzersize başlamadan önce ipin doğru şekilde boyutlandırılması, öğrenme deneyimini kolaylaştırır. Aksi takdirde, uygunsuz efor sarf ederek daha az etki yaratmak olasıdır.  Egzersiz için iplerin boyutlandırılması, kişilerin boylarına uygun şekilde yapılmalıdır.

Atlama ipi satın alırken, boy uzunluğuna göre ip seçimi yapmak veya kişinin boy ölçüsüne göre ayarlamak ideal bir ölçü olacaktır. Beden koordinasyonunun sağlanmasında, ipin uzunluğu öncelikli noktalar arasında gelir. İp atlama egzersizinden en yüksek faydayı almak için uygun boyutlu iple çalışılmalıdır. Bu şekilde, önerilen egzersiz süreleri boyunca zorlanmadan ve etkili şekilde çalışmak mümkün olur. İp atlama egzersizinde, ellerin nereye yerleştirilmesi gerektiği konusu oldukça önemlidir. İpi tutarken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Simetri: Her iki elin de bedenin merkez hattı boyunca, eşit uzaklıkta tutulduğundan emin olunmalıdır.
 • Hareket: Dirsekler ve omuzlar minimum seviyede hareket ettirilmelidir. Bilekler ise atlama ipinin dönüşünü sağlamalıdır.

Nasıl İp Atlanır?

İp atlarken, beden ile zemin arasında yaratılan boşluğun minimum seviyeye indirilmesi gerekir. Atlayış sırasında, yer mesafesinden en fazla birkaç santim yukarıya zıplanmalıdır. İp atlarken ayakların geri çekilmesi ve dizlerin sıkıştırılması, kesinlikle yapılmaması gereken hareketler arasında yer alır. İp atlama egzersizi sırasında, dizlerde hafif bükülme olması gerekir ve her zıplayıştan sonra ayakların üzerine yumuşak bir şekilde iniş yapıldığından emin olunmalıdır. İp atlama için en ideal pozisyon olarak belirtilen bu sıçrayışta, beden kasları doğru şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Temel bilgiler ile ip atlama pozisyonları öğrenildiğinde, egzersize hazır olunur. İp atlamaya yeni başlayanların ilk egzersizi temel atlama olarak ifade edilir. Temel atlatma alıştırması sırasında uygulanması önerilen yönergeler ise şöyledir:

 • Zıplarken ayakların birbirine yakın tutulması gerekir.
 • Her zaman ayakların orta tabanında zıplamak ve yumuşak bir şekilde yere inmek önemlidir.
 • Zıplama yüksekliğinin düşük tutulması iyidir. Birkaç santim mesafede zıplamak idealdir.
 • Dizler her zaman hafifçe bükülmelidir.
 • Atlayış sırasında başın ve göğsün dik pozisyonda olması ve ileriye bakılması gerekir.
 • Omuzlar geriye doğru çekilmeli, dirsekler aşağıya ve geriye doğru tutulmalıdır.
 • Eller bedenin orta çizgisi boyunca tutulur.
 • İpi döndürmek için dirsekler ya da omuzlar değil, her zaman bilekler kullanılmalıdır.

Temel atlama egzersizinde, ritmin oluşabilmesi ve zamanlamanın ayarlanması için pratik yapmak gerekir. Ağırlıklı ip kullanmak bu süreyi kısaltmaya ve kolayca adapte olmanıza yardımcı olur. Simetri sorunları yaşayanlar için de ayna kullanımı, beden tutuşunu dengelemek için fayda sağlar.

İp Atlama Ayak Çalışması Nasıl Yapılır?

Temel atlayış konusunda bir süre boyunca pratik yapıldığında, diğer ip atlama egzersizlerine ve ayak çalışmalarına geçilebilir. Temel atlayış, ileri seviye ip atlama egzersizleri için iyi bir zemin oluşturur. Bu seviyeden sonra uygulanabilecek egzersizler şöyledir.

 • Alternatif adım atlayışları: İp atlama egzersizleri içerisinde en etkili ve en fazla kullanılan alternatiftir. Kilo verme, kalori yakma süreçlerini hızlandırır ve ağırlıklı ip ile maksimum hızda yapılan bir egzersizdir.
 • Boksör adımı: Genellikle boksörlerin adımlarında esinlenen bu egzersiz, tek bir defada daha uzun süre atlamayı mümkün kılar çünkü beden ağırlığı bir taraftan diğer tarafa doğru yer değiştirir. Dayanıklılığın geliştirilmesi, kondisyonun güçlendirilmesi için ideal bir egzersizdir.
 • Yan salıncak: Bu egzersiz, ip atlama sırasında uygulanabilecek en basit alıştırmalardan biridir. Bedene yüksek denge getiren bu alıştırma, antrenman sırasında aktif dinlenme yapma imkânı sunar. Yan salıncak egzersizi ağırlıklı iplerle uygulandığında, üst bedenin daha fazla çalışmasını destekler.
 • Çapraz geçiş: İp atlama egzersizleri içerisinde en popüler alıştırmalardan biridir. Çapraz geçiş atlamada deneyim kazanmak, zaman ve sabır gerektirir. Bu egzersizde ustalaştıktan sonra, üst vücut kaslarının daha etkili çalıştığı görülür.
 • Çift atlama: Bu alıştırmanın faydası, beden gücünü ve kardiyo düzeyini bir sonraki seviyeye hazırlamasıdır. Bedeni yüksek yoğunluklu egzersizlere çift atlama pratiği ile hazırlamak mümkündür. Üzerinde sıklıkla çalışılması ve pratik yapılmasını gerektirir.

İp Atlama Egzersiz Rehberi Özeti

İp atlama egzersizi, her atlama sırasında birden fazla kas grubunu çalıştırır. Etkili ve hızlı bir antrenman deneyimi sunan ip atlama, günlük yaşam içerisinde kolayca adapte edilir. Evde, ofiste, tatilde, günün seçilen bir zaman aralığında, ip atlama egzersizini uygulamak oldukça kolaydır. Kalori yakma potansiyeli yüksek olan bu egzersiz, günde 30 dakika boyunca düzenli olarak uygulandığında kısa süre içerisinde harika bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Temel atlama egzersizi ile başlayıp, farklı atlama alternatifleri ile kondisyonunuzu ve harcadığınız kaloriyi artırmak kısa sürede hayata geçirilecek hedeflerdendir. İp atlama, spor salonlarında vakit geçirmekten sıkılanlar için eğlenceli bir egzersiz alternatifi olarak karşımıza çıkar. Bu egzersiz becerileri geliştikçe ve yeni yöntemler denedikçe bu egzersiz daha da eğlenceli hâle gelir.

İp atlama, pahalı ve yer kaplayan ekipmanlar yerine sadece atlama ipi ile uygulanabilecek pratik bir yöntemdir. Taşınabilirlik, çok yönlülük ve etkinlik egzersizin en önemli avantajlarındandır. Doğru ip ve doğru boyutlandırma ile bu egzersizden en yüksek fayda sağlanır.

Leave a Comment

YouTube Kanalım