Hangi Basketbol Potası Çemberi?

Diyelim ki kullanmakta olduğunuz bir basketbol potanız var ve bir takım etkenler sebebiyle bu potanın çemberi kırılmış olsun şimdi ne yapacaksınız? Ne tür bir çember tercih edeceksiniz? Bu yazımda sorularınızı cevaplamaya ve sizi doğru basketbol çemberine yönlendirmeye çalıştım.

Basketbol Potası Çemberi

Aslına bakarsanız bu yazıyı yazmamın sebebi de gelen bir sipariş. Öyle ki yaramaz ve enerjik öğrencilerin temposuna dayanamayan çember kullanılamaz hale gelmiş netice olarak da okulun satın almasından sorumlu olan müdür bize ulaştı ve bir çember istediğini belirtti ancak çember isteyen müdürümüzün ne tür bir çember alması gerektiği hakkında da malumatı yok.

Okul, spor kulübü, site yönetici olabilir yada başka amaçlarla bir basketbol çemberine tekrar ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer çok kalabalık bir ortamda ve yoğun kullanılan bir basketbol potasına sahipseniz çemberin sağlamlığı burada önem kazanacaktır bir de smaç denemesi yapan bir basketbol oyuncusu çemberin esnekliğini de test edecektir. Şimdi basketbol çemberi modellerini inceleyelim ve detaylı bir şekilde görelim.

BASKETBOL ÇEMBERİ HAKKINDA

Uluslararası standartlarda bir basketbol çemberinin çapı 45 cm’dir. İçi boş profilden imal edilen ve hafif olması göz önünde bulundurulan çemberin kabul gören ve kullanılan rengi turuncudur  ki bu rengin uzun süre muhafaza edilmesi için de statik fırın boya işleminden geçmesi gerekir. Basketbol çember modelleri “Sabit Basketbol Çemberi”, “Esnek Yaylı Basketbol Çemberi” ve “Üç Yöne Esneyebilir” model olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Sabit Basketbol Çemberi

Genelde maliyeti düşük olduğu için tercih edilen sabit basketbol çemberinin yayı olmadığından esneme payı yoktur bu yüzden smaç yada asılma durumlarına karşı uzun ömürlü değildir.

Esnek Yaylı Basketbol Çemberi

Piyasada esnek yaylı çember yada hidrolik çember olarak bilinen bu model özel bir yay sistemine sahiptir ve çembere asılmanız smaç vurmanız durumunda esneyerek size yardımcı olur ayrıca topun çembere çarpması durumunda da esneyerek topun fizik kurallarına uygun bir şekilde hareketini sağlar. Yayın sertliği kıvamında olmalı ve çok da fazla yaylanmamalıdır aksi halde topun basket olması zorlaşacaktır. Kendi çember ihtiyaçlarımda bu modeli tercih ediyorum ve gayet memnunum.

Üç Yöne Esneyebilir Model Basketbol ÇemberiAçıkcası özel bir organizasyon için Türkiye gelen bir NBA takımı için talep edilmeseydi benim de bu modelden haberim yoktu. Öğrenir öğrenmez ilgili modeli araştırmaya başladım ve buldum. Profesyonel kulüpler haricinde bizde çok fazla bilinen yada kullanılan bir model değil ama sizler de profesyonel bir müsabakaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyorsanız şimdiden bu modele geçseniz iyi olur çünkü olası bir denetlemede sınıfta kalabilirsiniz. Şimdilik size mekanizmayı tanıtamam ama resimlerden gördüğünüz üzere bu çember aşağı, sağa ve sola esneyebiliyor bir de maliyeti diğer modellere göre oldukça yüksek.

Olası spor malzemesi ihtiyaçlarınız yada projeleriniz için tarafıma mail atmanız mümkün. Fırsat bulduğum ilk zaman diliminde sorunuzu cevaplayabilirim.

Sağlıklı kalın

[stextbox id=”warning”]YASAL UYARI:Yayınlanan blog yazısının tüm hakları Mahmut Talha Sağlıklı’ya (mtsaglikli.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi blog yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.[/stextbox]

3 Comments

 1. ömer şentürk Reply

  İnternetten satın aldığımız (VOİT marka) ne yazık ki 1 ay içerisinde kırılan ve de muhatap bulamadığımız için de kendi imkanlarımızla tamir ettirdiğimiz potanın çemberi şu anda yine kırıldı ve tamir olasılığı da yok. Resmini gördüğümüz çemberi kendi potamıza yerleştirebilir miyiz? Fiyatı nedir?

  1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

   Merhaba Ömer Bey,
   Öncelikle ilgili markanın ithalatçısı ile sonuca gitmenizi tavsiye ederim diğer taraftan bu yazıda anlatılan çemberlerin vida bölümlerindeki delikler sizin potanızın panyasına uymayabilir, uysa da güzel ve uyumsuz bir görüntü ortaya çıkabilir.

   Ne tavsiye ederim? Jagasport.com adresine girin ve kendinize özel panyanızı, çemberinizi sipariş edin. Yerli üretim olduğu için sürekli olarak parça desteği alabilirsiniz.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: