Fitness Nedir? Fit Olmak Ne Demek?

Fitness terimi sözlükte “uygunluk” anlamına gelir. Amacı ise sağlıklı ve zinde olmaktır!

Sağlıklı Hoca olarak ben Fitness kelimesini şöyle tanımlıyorum; sağlıklı bir bedene ve sağlıklı bir zihne sahip olmaya giden yolda potansiyelinizi kullanan ve kapasitenizi artıran, zindelik sağlayan bir sistemdir.

Fitness teriminin tanımı herkesin ilgi alanlarına, fiziksel kapasitesine ve hedeflerine göre değişkenlik gösterecektir.

Uygunluk teriminin günümüzde “Fit”, “Fit Olmak” gibi benzer tanımlamaları olduğunu da görüyoruz. Bir ceketi giydiğinizde üzerinize tam oturuyorsa, ceket sizin için Fit (Uygun) demektir. Suda yüzebiliyorsanız bu durum havuz, deniz gibi ortamlar için “Fit” (Uygun) olduğunuz anlamına gelir.

Diğer taraftan Fitness teriminin “Vücut Geliştirme” (Body Building) ile karıştırılması da yaşadığımız en büyük talihsizliktir çünkü birbirinden tamamen farklı konulardan bahsediyoruz. Örneğin Body Building yapan kaslı bir kişi yüzme bilmiyorsa bu durumda havuz ve deniz gibi ortamlar için “Fit” (Uygun) olmayacaktır.

Fitness yapmak sizi amacınız doğrultusunda uygun konuma getirir. Tam olarak neyi hedefliyorsunuz? Marketteki poşetleri eve daha rahat taşımak mı? Beş kat merdiven çıkabilmek mi? Kambur duruşunuzu düzeltmek mi v.b? Sorduğunuz soruya göre Fitness gibi kapsamlı bir sistemin içerisinden alacağınız katkı da değişkenlik gösterecektir.

Fitness sayesinde kardiyovasküler (dolaşım) sisteminizi iyileştirebilir, kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırabilir, hizası bozulan vücudunuzu dengeleyebilir yada esnekliğinizi artırabilirsiniz.

Fitness ile hedeflerinize ekipmanlı yada ekipmansız olarak ulaşmanız mümkündür.

Kendi Fitness dünyanıza adım atmak için Fitness profesyonellerinden destek almayı düşünebilirsiniz. Böylece en doğru antrenman programını, egzersizleri, set ve tekrar sayıları gibi size özel bilinmezleri netleştirebilirsiniz.

Sağlıkla

[alert-announce]Bu yazıda; fitness nedir,fit olmak nedir, kimler fit, fit olmak için ne yapmalı, zindelik, fiziksel uygunluk, iyi hissetme, egzersiz, spor yapmak, body building, kas geliştirmek, forma girmek gibi konular ele alınmıştır[/alert-announce]

[alert-note] Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM

[/alert-note]

Leave a Comment

YouTube Kanalım