Bölgesel Çalışma ile Bölgesel Zayıflama Olur mu?

Açıkcası vücudun belli bir kısmı için egzersiz yapmak o bölgede yağ yakılmasını sağlamaz çünkü bu konuya büyük patron yani vücudunuz karar verir.

Diyelim ki çok yoğun bir şekilde karın çalışıyorsunuz ve istediğiniz sonuçlar bir türlü gelmiyor sizce bunun sebebi ne olabilir?

Öncelikle şunu belirteyim, bölgesel olarak çalıştığınızda o bölgede bulunan kas kütlenizi artırırsınız, kol, göğüs yada karın olsun fark etmez çalıştırdığınız yerde kas kazanımı olur olmasına ama üstünde yağ kütlesi varsa bu kaslarınız istediğiniz netlikte gözükmeyebilir tam tersi olarak yağlar gittikten sonra görmeyi arzu ettiğiniz parçalı kas kıvrımları ve şekilleri gözükmeye başlar.

Vücut Yağları Bölgesel incelme
Öğrencilerimle yaptığım çalışmalarda gördüğüm kadarıyla çoğu kişi öncelikle yüzden inceliyor daha sonra kollar ve bacaklar şekle girerken, karın için bu durum biraz daha yavaş ilerliyor. Ben bunu tıpkı bir küvete benzetiyorum, su giderini açtığınızda öncelikle üst kısım boşalmış oluyor son olarak da alt kısımda (karın) bulunan su tasfiye oluyor.

Spor salonlarına akın eden bir çok göbek sahibi bu yazdıklarıma üzülebilirler ancak burada acayip olan bir durum yok, acayip olan sizsiniz yani yıllar içerisinde kazandığınız göbek yağlarınızı haftalar içerisinde eritmek gibi bir beklentiye girerek kendinizi üzüyor ve sabırlı olmuyorsunuz.

Diğer taraftan yağın bizim düşmanımız olmadığını bilmeliyiz çünkü vücudumuz enerji kaynağı olarak özellikle dinlenik halde iken yağları kullanır, yağ bizi soğuktan korur, vücudumuzdaki asitleri tamponlar o halde yağın kökünü kazımayı değil, vücudumuzda ideal oranda bulundurmayı hedeflemeliyiz %8 – %12 oranı ideal olabilir.

Eeeee Hocam o zaman bölgesel çalışmayalım mı? Derseniz; elbetteki çalışın derim ama olmayacak duaya da amin demeden, sabırlı olarak devam etmeli ve sırayla vücudunuzun bütün bölgelerini forma sokmalısınız. Yağın daha hızlı gitmesini istiyorsanız (mekik çekenler size diyorum) yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizlerini de haftalık egzersiz programınız içerisinde bulundurmalısınız.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d