Çamur Banyosuna Ne Dersiniz?

Bu yazımda sizlere çamurdan ve faydalarından bahsetmek istiyorum ancak buradan her çamurun aynı özelliklere sahip olduğu anlamı çıkmasın lakin her bölgenin çamuru ve özellikleri farklılıklar göstermektedir.

Kozmik beden temizliği (detoks) kamplarımızın favori mekanlarından birisi olan Afyon, Sandıklı bölgesi kaplıca imkanları ile bilinmesine rağmen, kendine has çamuru ile ön plana çıkıyor.

Bizzat denediğim çamur uygulaması sonrası bu konuyu araştırmaya karar verdim. Hocamdan aldığım bilgilerin yanı sıra Sandıklı Termal Park Hotel yetkililerine çamuru sordum. Vücuttaki statik elektriğin dengelenmesi, cildin beslenmesi, gözeneklerin açılması, eklem ve kasların rahatlaması bir yana bir çok hususa sahip olan çamur sonunda şunu haykırdı; ey topraktan yaratılan adem oğlu, aradığın şifa yine özünde yani toprakta.

Çamur küvetleri içindeki zararlı mikropların ölmesi ve hijyenik olması açısından ilk olarak yüksek derecede sıcak suyla yıkanıyor. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz musluklardan sürekli sıcak su akıtılıyor ve girmeden belli bir süre önce görevli olan personel bu suyu kapatarak çamuru belli bir süre soğumaya bırakıyor buna rağmen ilk kez girerken sıcaktan dolayı vazgeçmeyi düşünebilirsiniz ama merak etmeyin bir süre sonra alışıyorsunuz ve özellikle görevli arkadaş çamuru göğüs bölgenize sürmüyor ben kendimi biraz kaptırarak çamuru göğsüme, başıma her yerime sürdüm ama siz böyle yapmayın, görevliyi dinleyin.

Çamurun Faydaları Çamur

Bilimsel kaynakları tararken İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin bu konuda yaptığı çalışmalara ulaştım. Kendisi diyor ki ; “çamur banyosu artık reçetelere yazılmalı”

Şimdi gelelim biraz detaylara. Çamur banyosuna kafanıza göre giremiyorsunuz. Bu işinde belli kriterleri var. Kısacası göz atalım.

Kimler çamur banyosuna giremez?
Ateşli hastalıklar, sistem enfeksiyonları, iltihabı-romatizmal hastalıklar, ağır kansızlık, kanser ve benzeri habis hastalıklar, kanamalı hastalıklar ve kanamaya meyil, kadınlarda adet dönemleri, gebelik ve doğum sonrası dönemler, ağır kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer hastalıkları ve yetmezlikleri, koroner arter hastalıkları; kalp krizi geçirmiş hastalar, yakın zamanda kalp anjini-spazmı geçirmiş hastalar, oynak hipertansiyonu veya kan basıncı sürekli sistolik 150 mmHg üzerinde seyreden hastalar, yaygın varisler, iltihabı ve/veya tıkayıcı damar hastalıkları, kontrol altına alınmamış ve insüline bağımlı şeker hastalığı, akut yada kronik üriner, bilier ve istestinal tıkanmalar, açık yaralı kişiler,epilepsi ve benzeri nöbet geçiren hastalar.

Çamurun faydaları nelerdir?

Uzmanların ortak görüşü ile çamur kas ağrıları, romatizma rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Ayrıca kan dolaşımını artıran çamur ağrı giderici, kas gevşetici etki yaratır.

Romatizmal hastalıklar, selülit ve miyalji için özellikle önerilmektedir. Türkiye’de çıkan şifalı çamur cinslerinden biri de kayaçlardır. Aslında şifalı olan topraktır. Su, kullanım sırasında eklenir ve toprağı çamur kıvamına getirir. Bunun örnekleri hamam geleneğimizde kullanılan kil, kireçtaşı ve volkanik tüf taşıdır. Tüfe örnek olarak Afyon- Sandıklı, kil ve mineralli su karışımına ise örnek olarak Tuzla Kaplıcaları verilebilir.

Çamur uygulamasına girmeniz için illa hasta olmanız gerekmiyor aynı zamanda vücudunuzu dinlendirmek, yorgunluğunuzu atmak ve bağışıklığınızı arttırmak için de uygulayabilirsiniz.

3 thoughts on “Çamur Banyosuna Ne Dersiniz?”
  1. Çamur banyosu diyoruz, ama kil banyosu gibi.Renk açısından..Çeşidi çok geniş sanırım.

  2. Her bölgenin çamuru farklı renklerde, mineral değerlerinde ve özelliklerindedir. Genellikle 0,002 mm’den daha küçük taneli malzemeye kil adı verilmektedir. Daha katı ve kaba olduğu için çamur banyosu dedik. Gerçek kil bulabilirseniz altın kıymetince muhafaza edin ve güle güle kullanın.

Leave a Comment

YouTube Kanalım