Site icon Türkiye’nin En Sağlıklı YouTube Kanalı

Ofiste Egzersiz Yapmanın Faydaları

Günümüz hızlı yaşam temposunda, sporcular egzersiz yapmanın sadece fiziksel faydalarına odaklanmaktadır. Egzersiz yapmak fiziksel fayda sağlamasının yanı sıra daha düşük kan basıncının oluşturulması, kalp sağlığı gibi yararlar da sunar. Yapılan araştırmalar, egzersiz antrenmanlarının farklı alanlardaki faydalarına da dikkat çekmektedir. Bunlardan en önemlisini ise egzersizin düşünme şeklimiz üzerindeki etkisi olarak ifade etmek mümkün. Olumlu bir zihin yapısının ve motive edici düşünme şekillerinin oluşturulması, fiziksel aktivitelerle doğru orantılı biçimde işler. Bu durum iş hayatındaki davranışların ve iletişimlerin daha yapıcı hâle gelmesini destekler. Ofis içinde egzersiz yapıldığında ortaya çıkan faydalar ise şu şekildedir:

Egzersiz Yapmanın İş Performansına Katkısı

Düzenli yapılan egzersiz aktivitelerinin, iş yeri performansını artırdığı araştırma sonuçlarında somut olarak belirtilmektedir. Egzersiz yapan ve yapmayan kişiler arasında yürütülen incelemeler, egzersiz yapan kişilerin iş hayatında daha kolay bağlantı kurduğunu ve iş birlikleri geliştirdiğini ortaya koyar. İş hayatında stresli ve sinirli bir ruh hâli içerisinde olmak sadece kişiye değil, iş bağlantılarına da zarar verebilir. Bu durum, kişilerin başarılı olma potansiyellerini de engellemiş olur. Periyodik çalışma saatleri içerisinde egzersiz yapmaya vakit ayıranların, iş performanslarında artış görülür. Günümüzde birçok şirket, çalışanlarına egzersiz yapma fırsatı tanımak için ofislerine spor salonları ve ekipmanları ilave yerleştirmektedir. Bazı şirketler ofis alanlarını yoga ve pilates odaları için ayırmakta ve çalışanlarını egzersiz yapmak için teşvik etmektedir.

Egzersizin Faydaları Üzerine Yürütülen Araştırmaların Sonuçları

Çalıştığı şirketin spor salonuna erişimi olan kişiler arasında bir araştırma yürüten Leeds Metropolitan Üniversitesi, ilginç sonuçları ortaya çıkarmıştır. Farklı şirketlerden 200 çalışan arasında yapılan araştırma sonucunda, egzersiz yapan kişilerin iş performansları ele alınmış. Araştırmaya dâhil olan ve ofiste egzersiz yapan 200 farklı kişinin zamanlarını daha etkin yönetebildiği araştırma sonucu ortaya konmuştur. Çalışanlar ise ofiste egzersiz yaptıkları günlerde iş arkadaşları ile daha iyi iletişim kurduklarını ve daha üretken olduklarını belirtmişlerdir.

Ofiste Egzersiz Yapmaya Nereden Başlanmalıdır?

Eğer siz de günlük yaşam rutininiz içerisine ofiste egzersiz yapmayı dahil etmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu konuda bazı önerilerim var. Bu önerileri şu şekilde sıralamak mümkün:

Örneğin; bir yoga ya da pilates sınıfına dahil olduğunuzu düşünün. Grup çalışmaları, kişilerin egzersiz motivasyonlarını artırmak için idealdir. Her bir egzersiz programı grup içerisinde yapıldığında bile bireysel temelli görevlerin yerine getirilmesini gerektirir. Bu şekilde çalışanlar, hem grup dinamiğinden yararlanmış hem de egzersizin bireysel faydalarından kendilerine düşen payı almış olurlar. Yapılan araştırmalar, kalıcı ve süreklilik içeren egzersiz programlarının, grup olarak uygulandığında daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bir ekibin parçası olmak, hemen her insana iyi gelir. Ofis egzersizleri için öğle aralarında voleybol veya basketbol oynayabilir ya da  tenis maçı yapmak için organize olabilirsiniz. Egzersiz alternatiflerinin çeşitliliği, nereden başlayacağınız konusunda birçok seçenek getirir.  Egzersiz rutinlerini iş yaşamınızın bir parçası hâline getirdiğimizde, en yüksek faydayı almak kaçınılmaz olacaktır.

Siz de hayatınıza hemen bugün egzersiz aktivitelerini dahil etmek, daha sağlıklı ve daha iyi bir yaşam rutini oluşturmak için YouTube kanalıma buradan üye olabilir, size özel hazırlanan videolardan ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.

Exit mobile version