Dünyanın En Güçlü Hayvanı Hangisi?

Geçenlerde “Dünyanın en güçlüsü” sloganı ile gerçekleştirilen yarışma olan Crossfit’in tekrarını izlerken aklımda ilginç bir soru belirdi. Her yıl gerçekleştirilen bu yarışmada dünyanın en güçlüsü seçiliyor ve ödüllere boğuluyordu peki ama hayvanlar aleminde durum neydi? Yani dünyanın en güçlü hayvanı hangisiydi.

Discovery Channel, Animal Planet gibi belgesel kanallarının müptelası olarak bir çok kez bir timsahın avını parçalayışını, aslanın avına saldırışını ve bir filin gücünü hayretle izlemiş ve hayran kalmıştım. Açıkcası bu sorunun cevabını vermek zordu bu yüzden konuyu araştırmaya karar verdim.

Dünyanın En Güçlü Hayvanı

Aradığım sorunun cevabı son zamanlarda trend haline gelen, bunları biliyormusunuz tarzı kitaplardan birinde çıktı. “Küçük İnsanlardan Büyük Sorular, Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar” adlı kitabın indeks kısmını karıştırırken beni cevaba ulaştıracak konuyu bulmuştum; “En Güçlü Hayvan Hangisidir?

Soruyu bir veteriner ve doğal yaşam belgeseli sunucusu olan, Steve Leonard cevaplamıştı.

Bu kısmı kitaptan alıntı yaparak sizinle paylaşıyorum

EN GÜÇLÜ HAYVAN HANGİSİDİR?
Zor soru! En güçlü hayvanın en fazla ağırlığı kaldırabilen hayvan olduğunu düşünürsek, sorunun yanıtı fildir. Asya fillerinin hortumuyla üçyüz kiloya varan ağırlıkları kaldırabildiği kaydedilmiştir; başlangıç olarak hiç fena değil. Kütükleri meşin iple birbirine bağlayıp ipin ucunu file uzatırsanız, beş yüz kilograma varan bir yükü çekebildiğini görürsünüz ki bu, yaklaşık olarak bir arabanın ağırlığının yarısı kadardır. Bu ağırlık gözünüze epey fazla görünse de filin kendi ağırlığına oranladığınızda oldukça azdır aslında. Benim dokuz paket toz şeker taşımama benzer, bunun tek elimle kolayca yapabilirim.

[stextbox id=”info”]O halde belki de soruyu yanıtlamak için, vücut ağırlığına oranla kas gücünü dikkate almalıyız. Dünyanın en güçlü insanları taş çatlasın kendi vücut ağırlıklarının iki katı kadar ağırlık kaldırabilir. Bu da oldukça etkileyici ama diğer hayvanlarla karşılaştırılabilir düzeyde değil[/stextbox]

Erkek goriller çok güçlüdür ve kendi vücut ağırlıklarının on katı kadar yük kaldırabilir; yani insanlardan beş kat güçlüdürler!

Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, boyutlarına göre düşünecek olursak yeryüzündeki en güçlü hayvanlar böceklerdir! Yaprak kesen karıncalar, kendi vücut ağırlıklarının elli katı ağırlığında yaprak parçalarını kaldırabilir. Bu benim bir Asya filini havaya kaldırmamla eşdeğerdir.

[stextbox id=”black”]Ama onlardan da iyisi var! Bokböceği, kendi ağırlığının 1141 katı kadar ağırlığı kaldırabilir; bu da benim çift katlı altı otobüsü kaldırmama benzer! [/stextbox]

Harris, G.E. (2012). Küçük İnsanlardan Büyük Sorular, Hayli Mühim insanlardan Basit Cevaplar. İstanbul: Domingo.

Bokböceği’nin adı aklımın ucundan bile geçmezken yazıyı okuduktan sonra ikna olmadım değil ayrıca bu kelimeyi sayfamda kullandığım için de beni mazur görünüz ancak gerçek sonucu öğrenmek ve bilimsel olarak kabul etmek adına bu zorunlu.

9 thoughts on “Dünyanın En Güçlü Hayvanı Hangisi?”
    1. Dünya nın en hızlı kara hayvanıda tartışmasız çita dır. Ve sibirya kaplanı aslan dan dağa güçlü dür ve bazıları kangal köpeği çita dan dağa güçlü dür diyor kesinlikle hayır çita kangal köpeğinden çok dağa vahşi bir hayvandır teke tekde kangalı parçalar.

  1. Dünyanın en güçlü hayvanı kendi agırlığın 36 kat fazlalıgiını kaldırabilen tek hayvan bit arkadaşla komik ama bittir araştırın

  2. Yanı dünyanin en güçlü hayvanı kendi ağırlığının bin katını kaldırabilsen bok böcekleridir

  3. En güçlü havyan karıncadır kendi ağırlığının binlerce katını taşıyabilir araştırın

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d