Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Daha önceki yazılarımda yürüyüş ve koşunun faydalarını ele almış ve teferruatlarıyla paylaşmıştım. Gel gör ki her türlü ihtiyacımızı ürün haline getiren günümüz teknolojisi “koşu bandı”nı ortaya koyunca yeni sorularda beraberinde geliverdi. Buyurun hep beraber göz atalım.

Koşu Bandı Satın Alma Rehberi Koşmak

Koşu bandı hakkında en çok sorulan soruları sizler için derledim ve cevapladım. Bu yazıyı okuduğunuzda en azından  koşu bandı hakkında önemli bilgilere ulaşacak ve doğru modeli bilinçli bir şekilde seçebileceksiniz.

SORU: Hangi marka koşu bandını tercih etmeliyim? En iyi marka hangisi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını şu markadır diyerek vermek zor çünkü burada belirleyici olan sizin bütçeniz ve ihtiyaçlarınızdır. Kullanım yoğunluğuna göre dahil olduğunuz müşteri kategorisi değişmektedir.

Öncelikle bir markayı tercih etmeden önce dikkat etmeniz gereken husus o firmanın güvenilirliğidir. Yani karşınızda kurumsal bir muhatap olmalı ve ilgili firma aldığınız ürünün garanti şartlarını sağlamalıdır. Firmanın teknik servis ağı yaygın olmalı ve belli bir süre yedek parça garantisi vermelidir.

Ülkemizde koşu bandı üretimi olmadığı için maalesef ithal ürünleri kullanıyoruz, cari açığımıza katkıda bulunan bu durumda ithalatçı firmanın sağladığı şartlara da uymak zorundayız. Marka listesi gerçekten çok uzun ancak şu ana kadar bireysel yada kurumsal koşu bandı alımlarımda Interspor ve Finspor’un markalarını tercih ettiğimi söyleyebilirim ve memnunum. Başka ithalatçı firmalarda bulunuyor. Dediğim gibi firmanın sağladığı garanti şartlarını gözden geçirerek bir tercihte bulunabilirsiniz.

SORU: Koşu bandı alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyim?

Şimdi satın alma öncesinde dikkat etmeniz gereken hususlara göz atalım

Kapasite (Kaç Kg taşıyabiliyor): Koşu bandı seçerken bu özelliğe dikkat etmelisiniz. Sadece kendi kilonuz değil aynı zamanda sizinle beraber kullanacak olan kişileri de düşünerek en yüksek kiloyu hesaba katmalı ve uygun modeli tercih etmelisiniz. Örneğin koşu bandını kullanacak kişi 100 kg olsun bu durumda taşıma kapasitesi 120 Kg olan bir model almanız uygun olacaktır. Ağırlığı 130 kg üzeri olan kişiler daha profesyonel koşu bantlarını tercih etmelidirler. Profesyonel koşu bandı almaya imkanı olamyan kişilerin en azından alacakları koşu bantlarının sürekli motor güçlerinin 2,5 hp ve üzeri olmasına dikkat etmelidirler.

Yürüyüş alanı: Yaygın olarak 40×120 cm ebatlarında koşu bantları kullanılırken bu ölçüye genelde dikkat edilmez halbuki koşacağınız alanın genişliği son derece önemlidir. Sahip olduğunuz fiziksel özellikler, kilo, yere basma şeklinize paralel olarak geniş bir yürüyüş alanına ihtiyaç duyabilirsiniz çünkü uygun olmayan bir ürün ile sakatlanma riski de ortaya çıkacaktır. Genişlik arttıkça koşu bandının maliyetinin de arttığını göreceksiniz. Ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur.

Hız (Speed): Eğer çok hızlı koşmayı düşünmüyorsanız standart olarak 10 / 12 km hızındaki koşu bantları uygun olabilir ancak özel bir sebeple yüksek hızlara çıkmayı düşünüyorsanız hız özelliğine göz atmanız da fayda olacaktır.

Eğim (Incline): Yürüyüşü zorlaştırmak ve farklı kas gruplarını çalıştırmak için eğimli bir koşu bandı faydalı olabilir.

Esnek Zemin: Yürüyüş sırasında oluşan darbelerin şiddetini azaltmak, eklem ve kaslarınızı korumak açısından esnek zemin önem arz eder. Sert, betonvari bir zeminde yürüyüş eklem ağrılarına sebebiyet verebilir. Yumuşak zemin sayesinde bacaklarınızda ağrı ve baskı oluşmaz, bu sayede hem daha sessiz hem daha uzun süre çalışabilirsiniz.

Güvenlik: Özellikle denge problemi olan ve yürürken kendini güvende hissetmeyen kişiler için tutacak kolları destekleyici olacaktır. Bir de yürürken üzerinize tutturacağınız emniyet mandalı ile olası bir düşme anında koşu bandı otomatik olarak duracaktır.

Motor: Koşu bandının devamlı beygir gücünün en az 1,25 hp olması gerekmektedir. Koşu bandında belirtilen motor gücünün devamlı motor gücü olmasına dikkat ediniz çünkü birçok koşu bandının satışı sıranda genellikle maksimum hız ön planda tutulmaktadır.

Dijital Ekran: Ekranda bulunan göstergeler kendinizi ve gelişiminizi takip etmeniz için önemlidir. Ekranda bulunan hazır programlar değişik zorluk seviyeleri için yardımcı olabilir ayrıca nabız atım sayısını gösteren bölümden de egzersizin temposunu düşürmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ebat ve katlanabilme: Yer problemi olanlar satın alma öncesinde ebatları iyi bir şekilde öğrenmeli ve uygun ürünü tercih etmelidir. Özellikle katlanabilir modeller yer açısından avantaj sağlamaktadır.

Garanti, kurulum ve servis hizmetleri: Garanti son derece önemlidir. Firmayla olan bağlantınız özellikle siz ürünü aldıktan sonra başlar ayrıca yaygın servis ağı olması da önemli bir avantajdır.

SORU: Koşu bandının üzerinde bir gösterge paneli var. Nasıl kullanılır?

Her modelde değişiklik gösteren koşu bandı dijital panelini aşağıdaki grafikte sizler için açıkladık. Şekil olarak farklı olsa da terimler her zaman aynıdır ve aynı işi görürler.

Koşu Bandı Paneli nasıl kullanılır?

SORU: Koşarken komşularımı rahatsız etmemek için ne tür önlemler alabilirim?

Zayıf izolasyon sebebiyle koşu sırasında çıkardığınız sesler komşularınızı rahatsız edebilir bu durumda ses ve titreşim emici (Vibration Absorber) özelliğe sahip bir minderden istifade edebilirsiniz. Koşu bandı satılan yerlerde koşu bandı minderi adı altında bu ürünü bulabilirsiniz.

[stextbox id=”warning”]YASAL UYARI:Yayınlanan blog yazısının tüm hakları Mahmut Talha Sağlıklı’ya (mtsaglikli.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi blog yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.[/stextbox]

Koşu bandımı satın aldım ama programım yok diyenler için yazdım;

Koşu Bandı ile Yağ Yakıcı Program

  1. Stok Programı Haziran 15, 2013
   • Mahmut Talha Sağlıklı Haziran 22, 2013
  2. orhan turunç Temmuz 15, 2013
  3. Metehan Temmuz 16, 2013
  4. Cüneyt Temmuz 27, 2013
  5. İsmail YÜREKLİ Eylül 16, 2013
  6. hasan Ekim 21, 2013
  7. gönül Kasım 6, 2013
  8. Faruk gürsel Kasım 9, 2013
   • Mahmut Talha Sağlıklı Ocak 23, 2014
  9. mehmet Aralık 3, 2013
  10. Sema Ocak 24, 2014
  11. turkan Ocak 26, 2014
  12. CELALETTİN ÇANCI Şubat 26, 2014
  13. hatice gunes Nisan 24, 2014
Bu videoyu beğendin mi?
Koşu Bandı Satın Alma Rehberi Koşmak
"No Thanks. Please Close This Box!"